Na hlavný obsah

V super G mužov zlato Rakúšana Kriechmayera. Slovák Bendik za najlepšími zaostal

Trať pretekárov poriadne potrápila.

V super G mužov zlato Rakúšana Kriechmayera. Slovák Bendik za najlepšími zaostal
Rakúsky lyžiar Vincent Kriechmayr ovládol super G. Foto: SITA/AP

Po Švajčiarsku sa zlatej medaily v úvodný súťažný deň majstrovstiev sveta v zjazdovom lyžovaní v Cortine d’Ampezzo dočkala aj alpská veľmoc číslo jeden Rakúsko. Superobrovský slalom mužov ovládol Vincent Kriechmayr.

Víťaz generálky pred MS v rámci Svetového pohára v Garmisch-Partenkirchene sa tešil z triumfu s náskokom 7 stotín sekundy pred krajanom Romedom Baumannom, ktorý však reprezentuje Nemecko. Bronzovú medailu si prekvapujúco vybojoval Francúz Alexis Pinturault. Líder Svetového pohára zaostal za víťazom o 38 stotín sekundy. Prekvapením je tiež štvrté miesto Kanaďana Brodieho Segera, obhajca titulu Talian Dominik Paris sa musel uspokojiť s piatou priečkou.

„Veľmi ťažké preteky. Nikto nezišiel do cieľa bez chyby. Nebol som si istý, či to vôbec zvládnem,“ uviedol Vincent Kriechmayr v jednej z prvých reakcií na webe ORF. Neskorší víťaz sa dostal na trať s číslom päť po tom, čo prví traja pretekári predčasne skončili po chybe v rovnakom mieste trate. Napokon zvolil správnu mieru rizika.

„Videl som, ako dopadli traja pretekári predo mnou a nechcel som to po nich zopakovať. Chcel som to miesto prejsť s citom, ale pred skokom som sa dostal zo správnej línie. Bol to taký stometrový drift, nikdy predtým sa mi to nestalo. Neznáma situácia, a tak som musel improvizovať. Ale preto je náš šport taký výnimočný, že v super G treba improvizovať,“ zhodnotil 29-ročný Rakúšan, ktorý bol pred dvoma rokmi v Aare strieborný.

Kriechmayr sa pridal k známejším krajanom Stephanovi Eberharterovi (1991, 2003), Hermannovi Maierovi (1999) a Hannesovi Reicheltovi (2015), ktorí získali štyri tituly majstrov sveta v super G. Táto disciplína sa na majstrovstvách sveta jazdí iba od roku 1987 a Rakúšania sú s piatimi titulmi v mužskom super G najúspešnejší. Po tri tituly majú Švajčiari, Nóri, Taliani aj Američania.

Z dvojice slovenských zástupcov v 56-člennom štartovnom poli bol klasifikovaný v cieli iba Martin Bendik. S odstupom 5,44 s obsadil 31. miesto spomedzi 34 pretekárov klasifikovaných v cieli. Filip Baláž rovnako ako ďalších 21 lyžiarov štvrtkový (11. 2.) super G na MS 2021 nedokončil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport