Na hlavný obsah

Vyzbieral milióny libier pre zdravotníkov. Zomrel veterán druhej svetovej vojny

"Kapitán Tom" žil jedno celé storočie.

Vyzbieral milióny libier pre zdravotníkov. Zomrel veterán druhej svetovej vojny
Úmrtie britského veterána Toma Moorea. Foto: TASR/AP

Vo veku 100 rokov zomrel britský veterán Tom Moore, ktorý na jar 2020 počas pandémie vyzbieral milióny libier pre britských zdravotníkov. V nedeľu (31. 1.) ho prijali do nemocnice s ochorením COVID-19. Informovala o tom v utorok (2. 2.) Mooreova rodina na twitteri, píše agentúra AP.

Mooreova dcéra Hannah Ingramová-Mooreová oznámila, že jej otec sa posledné týždne liečil na zápal pľúc a minulý týždeň mal pozitívny test na koronavírus. Do nemocnice v meste Bedford ho prijali, pretože potreboval „pomoc pri dýchaní“.

Tom Moore sa stal celosvetovo známym na jar 2020, keď vyzbieral pre britskú Národnú zdravotnú službu (NHS) viac ako 32 miliónov libier (viac ako 36 miliónov eur). Svojou dobročinnou iniciatívou vyvolal sympatie britskej verejnosti a záujem médií po celom svete, ktoré mu dali prezývku kapitán Tom.

Moore si v rámci svojej iniciatívy dal za cieľ, že do dňa svojich 100. narodenín stokrát prejde svoju 25 metrov dlhú záhradu s pomocou chodúľky, ktorou sa podopiera pri chôdzi. Podarilo sa mu to 16. apríla. Tohto veterána druhej svetovej vojny v hodnosti kapitána koncom apríla – pri príležitosti jeho 100. narodenín – vymenovali za čestného plukovníka. Britská kráľovná Alžbeta II. ho v júli pasovala za rytiera.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet