Na hlavný obsah

WHO: Je nepravdepodobné, že koronavírus pochádza z čínskeho laboratória

Odborníci skúmali pôvod vírusu.

WHO: Je nepravdepodobné, že koronavírus pochádza z čínskeho laboratória
Expert WHO Peter Ben Embarek ukazuje výsledky výskumu o pôvode koronavírusu. Foto: SITA/AP

Expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Peter Ben Embarek, odborník na bezpečnosť potravín a živočíšne choroby, tvrdí, že pôvod koronavírusu v čínskom laboratóriu je nepravdepodobný a s najväčšou pravdepodobnosťou preskočil na človeka z iného živého organizmu. Informovala o tom v utorok (9. 2.) agentúra AP.

Vedci WHO strávili niekoľko týždňov v čínskom Wu-chane, odkiaľ koncom predvlaňajška začali hlásiť prvé prípady koronavírusu. Návšteve prechádzali niekoľkomesačné rozhovory a Čína ju napokon odsúhlasila až pod vplyvom obrovského medzinárodného tlaku. Peking však naďalej odmieta výzvy na prísne nezávislé vyšetrovanie.

Pátranie po pôvode koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom. Väčšina expertov sa ešte pred oficiálnou návštevou tímu expertov WHO v Číne domnievala, že koronavírus pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady desaťčlenný tím, ktorého úlohou bolo preskúmať aj túto teóriu.

Agentúra AP nedávno pri vyšetrovaní zistila, že čínska vláda dosiaľ prísne kontrolovala všetok výskum pôvodu koronavírusu v domácich podmienkach, no zároveň ho dotovala štedrými grantmi. Monitorovala všetky zistenia vedcov. Tí si museli zverejnenie akýchkoľvek údajov nechať schváliť pracovnou skupinou riadenou čínskym vládnym kabinetom. Štátne médiá taktiež pracovali s teóriami, ktoré značili, že koronavírus mohol mať pôvod inde ako v Číne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet