Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Väzenská a justičná stráž nezanedbala povinnosti pri Jankovskej pokuse o samovraždu

Žilinka pozná závery vyšetrovania incidentu.

Väzenská a justičná stráž nezanedbala povinnosti pri Jankovskej pokuse o samovraždu
Bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská (vpravo) počas príchodu na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici. Foto: SITA

V prípade bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR Moniky Jankovskej, ktorá sa koncom januára v ústave v Banskej Bystrici pokúsila spáchať samovraždu, nezistili zanedbanie služobných povinností zo strany príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS). Vyplýva to zo záverov mimoriadnej previerky Krajskej prokuratúry (KP) v Banskej Bystrici, informoval prokurátor a hovorca KP v Banskej Bystrici Ivan Vozár.

„Z vykonanej mimoriadnej previerky vyplynulo, že o samovražednom pokuse obvinenej Jankovskej službukonajúci príslušníci ZVJS nevedeli a nebola zistená žiadna okolnosť, na základe ktorej by takéto predpokladané konanie mali zistiť. O možnom pokuse o samovraždu sa obvinená zmienila až ústavnej lekárke v poobedňajších hodinách. Tá potom prijala adekvátne opatrenia,“ objasnil Vozár.

„Z mimoriadnej previerky boli vyvodené aj všeobecné závery, najmä čo sa týka nevyhovujúcej internej úpravy výdaja liekov obvineným, ktorým je podľa doterajšej úpravy možné vydávať lieky v celom balení naraz. V tejto súvislosti sa javí ako mimoriadne potrebné zaviesť novú legislatívnu úpravu vydávania liekov obvineným tak, aby im boli vydávané iba jednotlivé lieky podľa ordinácie lekára. Takto by sa výrazne eliminovala možnosť zneužitia liekov ich nadmerným požitím,“ podotkol.

Vozár sa zároveň obrátil na generálne riaditeľstvo ZVJS a požiadal o preverenie zákonnosti postupu Nemocnice pre obvinených a odsúdených Trenčín, ktorá neumožnila prokurátorovi vykonávajúcemu previerku nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie obvinenej. A to napriek tomu, že obvinená v prítomnosti jej obhajcu do zápisnice o výsluchu udelila súhlas na nahliadnutie do jej zdravotnej dokumentácie. „Výklad ustanovení zákona o zdravotnej starostlivosti považujeme zo strany nemocnice za krajne reštriktívny, čo v konečnom dôsledku znemožnilo vykonať komplexnú previerku prípadu,“ zdôraznil.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka v pondelok (15. 2.) uviedol, že už pozná závery vyšetrovania incidentu, po ktorom museli Jankovskú hospitalizovať. Verejnosť bude o výsledkoch informovať v najbližších dňoch.

Jankovskú v nedeľu 31. januára eskortovali z banskobystrickej väznice do nemocnice. Dôvodom prevozu bolo nadmerné užitie liekov proti úzkosti. Jej advokát Peter Erdös médiám neskôr potvrdil, že išlo o pokus o samovraždu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko