Na hlavný obsah

Kričanie namiesto výteru? Holanďan prišiel s novým testom na covid

Podľa vynálezcu by malo stačiť kričanie alebo spievanie.

Kričanie namiesto výteru? Holanďan prišiel s novým testom na covid
Na snímke antigénové testovanie na COVID-19. Foto: TASR

Holandský vynálezca prišiel s novou metódou testovania na koronavírus. Namiesto nepríjemného výteru z nosa a úst stačí, ak testovaní zakričia alebo zaspievajú. Poslúži na to vzduchotesná kabína, v ktorej zbiera častice priemyselná čistička vzduchu. Projekt má zabezpečiť jednoduchšie a rýchlejšie testovanie.

„Ak máte koronavírus a ste infekčný a kričíte, šírite desiatky tisíc koronavírusových čiastočiek,“ uviedol autor metódy Peter van Wees. Zariadenie skúšal blízko jedného z oficiálnych testovacích centier na okraji Amsterdamu na práve otestovaných záujemcoch.

„Zakričať si je vždy skvelé, teda keď vás nikto nepočuje,“ okomentovala metódu dvadsaťpäťročná Soraya Assudová. Na test si zašla kvôli chystanému výletu do Španielska, ku ktorému je potrebný jeho negatívny výsledok.

Vírus vo van Weesovom zariadení identifikuje špeciálny merač, celý proces trvá zhruba tri minúty. Užitočné by to mohlo byť na miestach s veľkým počtom ľudí ako sú koncerty, letiská, školy či kancelárie.

Holandsko preveruje množstvo testovacích stratégií a rýchlu a funkčnú metódu by uvítalo, uviedol hovorca Holandského národného inštitútu verejného zdravotníctva (RIVM). Úrady však podľa neho zatiaľ nemôžu odhadnúť, nakoľko je zariadenie úspešné pri odhaľovaní nakazených jedincov, keďže o ňom nemajú dostatok informácií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet