Na hlavný obsah

Britská mutácia na Slovensku dominuje, potvrdili ju v 97,3 % vzoriek

Dodržiavajte opatrenia, prosia ľudí hygienici.

Britská mutácia na Slovensku dominuje, potvrdili ju v 97,3 % vzoriek
Na snímke PCR testovanie. Foto: TASR/AP

Na Slovensku podľa očakávaní naďalej dominuje britský variant pandemického vírusu. Potvrdili ho v 97,3 percenta z 1 752 vyšetrených pozitívnych vzoriek v rámci štvrtého kola celoštátneho prieskumu rozšírenia variantov pandemického vírusu na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

„Laboratórne ho potvrdili v 97,3 percenta (1 704 vzoriek) z počtu 1 752 vyšetrených pozitívnych vzoriek. Český variant potvrdili v 0,9 percenta (16 vzoriek) a juhoafrický v 0,5 percenta (deväť vzoriek). Bez bližšieho určenia bolo celkovo 1,3 percenta, teda 23 vzoriek,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Klinické vzorky sa vyšetrovali PCR metódou, ktoré rovnakou diagnostikou vyšli pozitívne 17. marca 2021. „Vzorky bez bližšieho určenia variantu a vzorky s juhoafrickou mutáciou budú ešte podrobené sekvenovaniu,“ dodal hlavný hygienik SR.

Hygienici prosia ľudí, aby napriek pandemickej únave naďalej dodržiavali nastavené protiepidemické opatrenia. Ich rešpektovanie zohráva významnú úlohu v ochrane verejného zdravia. „Sú nastavené tak, aby spomaľovali šírenie pandemického vírusu a jeho variantov v populácii a tak, aby sa znižovalo riziko zánosu ďalších mutácií na naše územie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Za rovnako dôležité považujú chrániť sa na individuálnej úrovni, teda minimalizovaním kontaktov, správnym nosením respirátora a rúška, dodržiavaním hygieny rúk a očkovaním.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko