Na hlavný obsah

Čiernych okresov ubudlo, od pondelka ich je štrnásť (+mapa)

Naďalej platia aktualizované pravidlá a výnimky zo zákazu vychádzania.

Čiernych okresov ubudlo, od pondelka ich je štrnásť (+mapa)
Ilustračná snímka Foto: TASR

Od pondelka 29. marca až do Veľkonočnej nedele (4. 4.) je v rámci regionálneho rozdelenia v covidovom automate 14 slovenských okresov v čiernej farbe, a teda v najvyššom štvrtom stupni varovania. Došlo tak k ďalšiemu úbytku oproti predošlému týždňu, kedy bolo v čiernom 20 okresov. Táto farba ale naďalej platí pre celonárodný limit.

Oznámil to ešte v utorok (23. 3.) minister financií dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) s tým, že pandemická situácia v krajine sa zlepšuje. V treťom stupni varovania (bordová farba) je po novom 58 okresov a v druhom (červená farba) sedem okresov.

V štrnástich najrizikovejších okresoch sa vyžaduje negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 7 dní, a to pri ceste do práce či pobyte v prírode. Rovnaké pravidlo platí pri ceste do práce aj v rámci bordových okresov.

V rámci regionálnej covidovej mapy je sedem okresov v červenej farbe. V nich stačí ľuďom 14-dňový negatívny test pri ceste do práce.

Od 25. marca tiež platia aktualizované pravidlá a výnimky zo zákazu vychádzania. Platí celodenný zákaz vycestovania na zahraničné rekreácie, výnimka zo zákazu vychádzania na pobyt v prírode či šport je časovo limitovaná od 5.00 h do 20.00 h. Naďalej platí povinné nosenie respirátorov vo všetkých interiéroch okrem domácností.

Na obdobie veľkonočných sviatkov odporúčajú epidemiológovia dodržiavať tzv. veľkonočné desatoro.

Aktuálne platné opatrenia v súvislosti s covidovým automatom:

 • Do zamestnania môžu chodiť iba tí, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu. Okrem negatívneho testu na COVID-19 je potrebné aj potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.
 • V čiernych a bordových okresoch platí test 7 dní, v červených 14 dní.
 • Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac sedemdňový test i potvrdenie od zamestnávateľa bez ohľadu na zaradenie okresu.
 • Žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl alebo špeciálnej školy a školského zariadenia nepotrebujú v škole negatívny test, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti, a to nie starší ako sedem dní.
 • Žiaci a poslucháči od druhého stupňa základných škôl potrebujú do školy a školského zariadenia negatívny test nie starší ako 7 dní. Okrem toho sa preukazuje negatívnym testom aj jeden zákonný zástupca.
 • Pobyt v prírode a individuálny šport je možný len v rámci okresu, a to v čase od 5.00 h do 20.00 h. V prípade hlavného mesta sa za okres považuje územie celého Bratislavského samosprávneho kraja, Košice sú brané ako jeden okres.
 • V červených a bordových okresoch na cestu do prírody nie je potrebný test.
 • V čiernych okresoch sa na cestu do prírody vyžaduje negatívny výsledok testu. Na účel pobytu v prírode ho v čiernych okresoch nepotrebujú okrem nižšie spomenutých výnimiek ani deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov, ŤZP osoby na vozíčku, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a so závažnou poruchou autistického spektra.
 • Naďalej platí, že návštevy iných domácností sú zakázané. Výnimkou je len starostlivosť o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný. Viac na webe ministerstva vnútra.

Moje odložené články

  Viac

  Najčítanejšie

  Nové v rubrike Slovensko