Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ikonická vila by sa mohla zaradiť medzi národné kultúrne pamiatky

Ide o budovu z polovice 19. storočia.

Ikonická vila by sa mohla zaradiť medzi národné kultúrne pamiatky
Na snímke Švajčiarsky dom v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR

Švajčiarsky dom v Starom Smokovci vo Vysokých Tatrách sa možno stane národnou kultúrnou pamiatkou. Vila, ktorej história siaha do roku 1856, je vo vlastníctve mesta. Drevenú stavbu v súčasnosti prenajíma subjektom cestovného ruchu. Podľa primátora Vysokých Tatier Jána Mokoša ide o jedinečnú stavbu svojho druhu v Tatrách. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky už v tomto prípade začal správne konanie o vyhlásení Švajčiarskeho domu za národnú kultúrnu pamiatku.

V budove z polovice 19. storočia sa v súčasnosti nachádza múzeum nosičstva, kaviareň, detský kútik a dva apartmány. V jej blízkosti je stanica pozemnej lanovky, ale aj cesta vedúca na Hrebienok. „Do budovy plánujeme investovať pomerne dosť finančných prostriedkov. Je tam potrebné spraviť strechu, vo vnútri podlahy, elektrinu, vodu a kúrenie, a rovnako ju zvnútra zatepliť,“ uviedol pre agentúru SITA Mokoš. Vyhlásenie Švajčiarskeho domu za národnú kultúrnu pamiatku by mestu uľahčilo získať na spomínané práce aj finančné prostriedky z dotačných zdrojov.

Podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu pamiatkový úrad vyhlasuje za kultúrnu pamiatku hnuteľnú alebo nehnuteľnú vec, ktorá má pamiatkovú hodnotu z vlastného podnetu. Vlastník veci, v tomto prípade mesto Vysoké Tatry, je povinné od doručenia oznámenia o začatí konania chrániť budovu pred poškodením či zničením. Pamiatkovému úradu tiež musí oznámiť každú zamýšľanú či uskutočnenú zmenu jej vlastníctva.

Na území mesta Vysoké Tatry sa v súčasnosti nachádza takmer stovka nehnuteľných kultúrnych pamiatok. Sú medzi nimi drevené kostoly, viaceré vily, hotely a liečebné domy. Vyplýva to z registra Pamiatkového úradu Slovenskej republiky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny