Na hlavný obsah

Irán odmietol neformálne stretnutie s USA s cieľom urovnať jadrový spor

Návrh Európskej únie zostal nevypočutý.

Irán odmietol neformálne stretnutie s USA s cieľom urovnať jadrový spor
Iránska vlajka veje pred budovou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni. Foto: TASR/AP

Irán odmietol návrh Európskej únie na neformálne stretnutie s predstaviteľmi USA zamerané na oživenie jadrovej dohody, keďže Washington stále nezrušil svoje sankcie voči Teheránu. Uviedlo to iránske ministerstvo zahraničných vecí.

„Vzhľadom na nedávne postoje a kroky Spojených štátov“ a troch zúčastnených európskych krajín (Nemecka, Francúzska a Veľkej Británie), iránska vláda „nepovažuje za vhodné v tomto čase uskutočniť neformálne stretnutie navrhované európskym koordinátorom,“ uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Saíd Chátibzáde.

Podľa neho „stále nedošlo k nijakým zmenám v postojoch a konaní Spojených štátov.“ Nový americký prezident Joe Biden pokračuje v politike maximálneho tlaku na Irán, ktorú zaviedol jeho predchodca Donald Trump. USA však musia odstúpiť od „svojich nezákonných a jednostranných sankcií“ a znova si začať plniť svoje povinnosti. Na to netreba „ani rokovania, ani uznesenia“, povedal Chátibzáde.

Na Titteri neskôr napísal, že sankcie „nie sú diplomacia“ a takýto prístup „pri Iráne nefunguje“. Zároveň zdôraznil, že Irán bude naďalej v kontakte so signatármi dohody, ako aj so šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom ako jej koordinátorom, a to na bilaterálnej aj multilaterálnej úrovni.

EÚ navrhla neformálne stretnutie medzi Iránom a USA vo februári, Biden s ním v zásade súhlasil. Biely dom v reakcii v nedeľu (28. 2.) uviedol, že z postoja Iránu je sklamaný, opätovne však potvrdil svoju vôľu oživiť tzv. jadrovú dohodu diplomatickou cestou.

Minulý týždeň vstúpil v Iráne do platnosti zákon, ktorý obmedzuje kontroly jadrových zariadení inšpektormi Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Krátko nato sa obe strany dohodli na dočasnom riešení, umožňujúcom vykonávať kontroly v obmedzenom rozsahu po dobu troch mesiacov.


     

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet