Na hlavný obsah

Izraelský premiér Netanjahu obvinil Irán z útoku na nákladnú loď. Sľúbil odvetu

Irán je najväčší nepriateľ Izraela, povedal.

Izraelský premiér Netanjahu obvinil Irán z útoku na nákladnú loď. Sľúbil odvetu
Na snímke izraelská nákladná loď Helios Ray. Foto: SITA/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil Irán, že minulý týždeň v Ománskom zálive zaútočil na izraelskú loď. Predseda izraelskej vlády sa tak v pondelok (1. 3.) vyjadril v rozhovore pre verejnoprávneho vysielateľa Kan.

„Bol to jasne čin Iránu, to je jasné,“ vyjadril sa politik a pokračoval „Irán je najväčší nepriateľ Izraela. Som odhodlaný ho zablokovať – útočíme naň naprieč (celým) regiónom.“

Izraelskú nákladnú loď na prevoz vozidiel MV Helios Ray, ktorá sa plaví pod Bahamskou vlajkou, v piatok (26. 2.) zasiahla explózia, keď sa plavila do Singapuru. Výbuch spôsobil na oboch stranách lode po dve diery, uviedli americkí predstavitelia z oblasti obrany. Posádke sa nič nestalo. Príčina výbuchu je zatiaľ neznáma. V nedeľu (28. 2.) priviezli loď na opravu a inšpekciu do prístavu v Dubaji.

Izraelský minister obrany a šéf armády v ostatných dňoch naznačili, že zodpovednosť za útok pripisujú Iránu.

Sýrske médiá v noci informovali o sérii údajných izraelských náletov pri sýrskom hlavnom meste Damask. Väčšinu striel podľa nich zachytil systém protivzdušnej obrany.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedlo, cieľom raketového útoku bola oblasť ležiaca južne od Damasku. V nej sú rozmiestnení príslušníci iránskych revolučných gárd a libanonského šiitského hnutia Hizballáh podporujúcich sýrsku vládu. Izraelské médiá hovoria, že zmienené nálety boli na iránske ciele v reakcii na útok na loď. Izrael pravidelne útočí na ciele v Sýrii, ktorých terčom sú často proiránske milície.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet