Na hlavný obsah

Kritickú situáciu hlási aj nemocnica v Považskej Bystrici, je na hranici kapacít

Pacientov vozia aj do nemocníc vzdialených stovky kilometrov.

Kritickú situáciu hlási aj nemocnica v Považskej Bystrici, je na hranici kapacít
Na ilustračnej snímke zdravotný personál v špeciálnom ochrannom odeve priváža pacienta do COVID červenej zóny na Kliniku pneumológie a ftizeológie I. Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Ružinove. Foto: TASR

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici majú už druhý týždeň takmer naplnené kapacity lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19. Lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú plné. Situácia je kritická, nemocnica je na hranici kapacít, informoval riaditeľ nemocnice Igor Steiner.

„Hospitalizovaných máme 143 pacientov s ochorením COVID-19, z toho desať pacientov je na umelej pľúcnej ventilácii a ďalších sedem je na vysokoprietokovom dýchacom systéme. Momentálne máme iba dve voľné kyslíkové lôžka. Zvyšok voľných miest sú nekyslíkové, aj to prevažne na psychiatrickej časti, keďže máme samostatnú COVID psychiatriu,“ povedal riaditeľ.

V poslednom týždni žiadalo vedenie nemocnice o spoluprácu Ministerstvo zdravotníctva SR a ostatné nemocnice na Slovensku. „Keďže plné sú už aj všetky okolité nemocnice, už týždeň vozíme pacientov do rôznych nemocníc vzdialených aj stovky kilometrov, naposledy aj do Michaloviec či Nových Zámkov,“ doplnil Steiner.

Na situáciu reagovalo aj mesto

Riaditeľ nemocnice si myslí, že situáciu by mohli zlepšiť aj dve nové umelé pľúcne ventilácie, ktoré pre nemocnicu kúpilo mesto. Tie na oddelenia pribudli 26. februára.

Mesto sa pre nákup rozhodlo po prudkom náraste počtu hospitalizovaných pacientov, ku ktorému došlo v polovici februára. „Vzhľadom na to, že ich stav je vážny a mnohí z nich potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, mesto Považská Bystrica sa po dohode s riaditeľom nemocnice Igorom Steinerom rozhodlo zakúpiť nemocnici ďalšie dve takéto zariadenia najmodernejšieho typu,“ uviedlo mesto. Primátor Považskej Bystrice Karol Janas dodal, že cesty a chodníky môžu opraviť aj za dva roky, ale „ľudské životy nám už nikto nevráti“.

V najbližších dňoch dostane NsP v Považskej Bystrici aj štyri vysokoprietokové dýchacie prístroje od svojho zriaďovateľa – Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny