Na hlavný obsah

Ľudia v kultúrno-kreatívnom priemysle môžu žiadať o ďalšie dotácie

Neziskové organizácie majú čas do konca marca.

Ľudia v kultúrno-kreatívnom priemysle môžu žiadať o ďalšie dotácie
Na snímke ministerka kultúry (MK) SR Natália Milanová (OĽANO). Foto: TASR

Ministerstvo kultúry (MK) SR pripravuje výzvu pre poskytovanie covidových dotácií pre osoby pracujúce v kultúrno-kreatívnom priemysle. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) vo štvrtok (18. 3.) upresnila, že túto výzvu pripravuje „korona tím“ na jej rezorte a súčasťou konzultačného tímu sú aj ľudia z kultúrneho sektora – Hudobná únia Slovenska či Klub nezávislých divadiel.

Prostredníctvom tejto výzvy ministerstvo kultúry formou dotácií preplatí subjektom dlhodobo profesionálne pôsobiacim v sektore kultúry 20% ročných prevádzkových nákladov a 80 % medziročného rozdielu v príjmoch z kultúrnej činnosti, ktorých príčinou je pandémia ochorenia COVID-19.

Ministerka uviedla, že jednou z nevyhnutných podmienok na podanie žiadostí o dotáciu bude zápis žiadateľa do Evidencie profesionálnych umelcov alebo iných profesionálov v kultúre, ktorý zastrešuje Fond na podporu umenia (FPU). Podotkla, že aj administratívny proces bude mať na starosti práve FPU a ich registračný systém.

Apel na neziskovky

Do výzvy pre mimovládne organizácie pôsobiace v oblasti kultúry sa zapojilo dosiaľ 81 subjektov, spolu žiadajú o 1,5 milióna eur. Ministerka dodala, že sú pripravení vyhovieť všetkým oprávneným žiadateľom.

Neziskové organizácie majú na zapojenie sa do výzvy ešte dva týždne. Prihlásiť sa do 30. marca môžu tie, ktorých medziročný príjem z kultúrno-kreatívnej činnosti klesol minimálne o 30 %. Výška dotácie sa pohybuje od 2 000 do 50 000 eur. Záujemcovia nájdu informácie o výzve na stránke ministerstva.

„Výzva je určená občianskym združeniam, neziskovým organizáciám či nadáciám dlhodobo pôsobiacim v kultúre. Sú to napríklad divadelné súbory, prevádzkovatelia kultúrnych priestorov alebo organizátori rôznych festivalov,“ priblížila Milanová.

Šéfka rezortu v stredu (17. 3.) podpísala kladné posúdenia prvých žiadostí. Ide napríklad o subjetky Projekt Fórum, Art Gallery, občianske združenie Človečina či Modrá nota. „Peniaze by žiadatelia mali mať na účtoch do konca mesiaca. Do konca výzvy ostávajú menej ako dva týždne a ja by som chcela touto cestou vyzvať neziskové organizácie pôsobiace v kultúre, aby našu výzvu využili,“ apelovala Milanová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko