Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Matica slovenská nepodporuje myšlienku druhého národného cintorína v Bratislave

Stotožňuje sa s názorom, že môže byť len jeden.

Matica slovenská nepodporuje myšlienku druhého národného cintorína v Bratislave
Na archívnej snímke Národný cintorín v Martine. Foto: TASR

Predsedníctvo Matice slovenskej s veľkým znepokojením prijalo návrh zriadiť Národný cintorín v Bratislave. Zároveň odmieta akékoľvek pokusy o účelový politický zásah do kultúrneho a duchovného dedičstva. Vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby prejavili iniciatívu a zastavili túto kampaň. Informoval o tom tajomník Matice slovenskej pre informačnú a mediálnu oblasť Ján Seman.

Matica slovenská zároveň podporuje stanovisko primátora Martina Jána Danka o neopodstatnenosti takýchto iniciatív a legislatívnych úprav. Rovnako sa stotožňuje s petíciou „Národný cintorín môže byť len jeden“.

„Podľa Matice slovenskej je len jeden národný cintorín a jeho genius loci, ktorý sa nachádza v Martine ako tradičnom centre národnej kultúry Slovákov,“ poznamenal Seman. Dodáva, že matica podporí aj ďalšie aktivity spojené so zachovaním len jedného národného cintorína.

„Predsedníctvo MS považuje ahistorické a zavádzajúce tvrdenia o tom, že Ondrejský cintorín v Bratislave sa má stať akýmsi ,logickým pokračovaním údajne zaplneného Národného cintorína v Martine z 19. storočia´ za hrubú manipuláciu s historickou kontinuitou i pamäťou národa,“ povedal Seman.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny