Na hlavný obsah

Na poslednej rozlúčke s prezidentom Tanzánie zomrelo najmenej päť ľudí vrátane štyroch detí

Desaťtisícový dav vyvolal tlačenicu.

Na poslednej rozlúčke s prezidentom Tanzánie zomrelo najmenej päť ľudí vrátane štyroch detí
Najmenej päť ľudí zomrelo v tlačenici, ktorá vznikla, keď sa dav desaťtisícov ľudí prišiel pozrieť na verejne vystavené telo zosnulého prezidenta Johna Magufuliho. Foto: TASR/AP

Najmenej päť ľudí vrátane štyroch detí zomrelo cez víkend v tlačenici v Tanzánii, ktorá vznikla, keď sa dav desaťtisícov ľudí prišiel pozrieť do najväčšieho mesta Dar es Salaam na verejne vystavené telo zosnulého prezidenta Johna Magufuliho. Informovala o tom v pondelok (22. 3.) agentúra AP.

Kontroverzný autoritatívny prezident Magufuli zomrel minulú stredu (17. 3.) vo veku 61 rokov, podľa oficiálnej verzie na zlyhanie srdca. Opoziční lídri a jeho kritici však tvrdia, že dôvodom jeho úmrtia boli komplikácie spojené s ochorením COVID-19. Bývalý tanzánijský prezident patril k popieračom pandémie koronavírusu.

Obeťami nedeľňajšej (21. 2.) tlačenice na štadióne Uhuru v Dar es Salaam sa stala 30-ročná žena a štyri školopovinné deti vo veku 7-12 rokov. Miestni predstavitelia majú údaje o počte obetí spomienkového aktu zverejniť v utorok – v tlačenici totiž odpadli stovky ľudí.

Na štátnom pohrebe Magufuliho sa zúčastnila aj nová prezidentka Tanzánie Samia Suluhuová Hassanová, ako aj lídri deviatich afrických krajín. Suluhuová Hassanová, ktorá bola v čase úradovania Magufuliho jeho viceprezidentkou, zložila v piatok slávnostnú prísahu. Stala sa tak prvou ženou na čele tejto východoafrickej krajiny. Prezidentkou Tanzánie bude prinajmenšom do ďalších volieb, ktoré sa uskutočnia v roku 2025.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet