Na hlavný obsah

Národná banka pre epidemickú situáciu zhoršila predpoveď rastu ekonomiky

Vyplýva to z jej jarnej predikcie.

Národná banka pre epidemickú situáciu zhoršila predpoveď rastu ekonomiky
Na snímke pohľad na budovu Národnej banky Slovenska. Foto: TASR

Národná banka Slovenska očakáva, že domáca ekonomika by mohla v tomto roku rásť zhruba o 5 %. Vyplýva to z jej jarnej predikcie. V decembrovom odhade pritom počítala s tohtoročným rastom ekonomiky o 5,6 %. Ako ďalej na tlačovej konferencii povedal guvernér centrálnej banky Peter Kažimír, predkrízovú úroveň by sme mohli dosiahnuť ešte koncom tohto roka. V budúcom roku očakáva banka rast ekonomiky na úrovni 5,6 %.

Aj aktuálnu predikciu národnej banky podľa Kažimíra sprevádza neistota. Rozdiel oproti vlaňajšku je však podľa neho v tom, že neistota v tomto roku je menšia než pred rokom. Máme totiž vakcíny a sme už v určitej fáze očkovania a zároveň sme sa naučili žiť v určitých obmedzeniach. Napriek komplikovanému prvému štvrťroku vidí centrálna banka vývoj slovenskej ekonomiky celkom pozitívne a optimisticky. „A to napriek tomu, že sme nevykročili šťastnou nohou v úvode roka,“ povedal Kažimír.

Národná banka Slovenska teda na tento rok oproti predošlej prognóze zhoršila výhľad. Na konci roka 2020 bol síce lepší vývoj, ale zhoršenie epidemickej situácie začiatkom aktuálneho roka zhoršil výhľad ekonomickej aktivity. Zasiahnutá bude najmä spotreba a investície, avšak po uvoľnení opatrení národná banka predpokladá, že straty sa pomerne rýchlo dobehnú. V ďalších rokoch by mal rast pokračovať.

Na snímke guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír počas tlačovej konferencie na tému Ekonomický a menový vývoj, jarná edícia v Bratislave 31. marca 2021.
Foto: TASR

Optimizmus centrálnej banky podľa Kažimíra pramení opäť z toho, že nám pomáha zahraničný dopyt. Teda dopyt po tovaroch a službách. Na druhej strane, je to však problém s domácou spotrebou, ktorá je spojená s lockdownom. „Myslíme si, že ľudia budú ochotní míňať viac, keď sa uvoľnia opatrenia,“ povedal Kažimír. Centrálna banka očakáva, že výpadok domácej spotreby bude nahradený ešte v ďalšej časti tohto roka.

Inflácia by mala byť v tomto roku podľa centrálnej banky na úrovni 1,3 %, v ďalších rokoch tesne pod dvoma percentami. Zamestnanosť na Slovensku sa má tento rok medziročne prepadnúť o 0,6 %. Až v roku 2022 by mala zamestnanosť vzrásť o 0,8 percenta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika