Na hlavný obsah

NASA sa v apríli na Marse pokúsi vzlietnuť s helikoptérou Ingenuity

Na červenú planétu ju vyniesol rover Perseverance.

NASA sa v apríli na Marse pokúsi vzlietnuť s helikoptérou Ingenuity
Fotografia NASA zo 7. marca 2021 zachytáva stopy po pneumatikách, ktoré na Marse zanechal rover Perseverance. Foto: SITA/AP

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že sa pokúsi vzlietnuť so svojou helikoptérou na Marse najskôr 8. apríla. Ingenuity (Vynaliezavosť, pozn. red.) priletela na Červenú planétu vo februári spolu s roverom Perseverance (Vytrvalosť, pozn. red.).

Keďže to bude pokus o prvý poháňaný kontrolovaný let na inej planéte porovnateľný s prvým letom motorovým lietadlom bratov Wrightovcov, Ingenuity bude mať pri sebe kúsok z historického stroja.

Ilustrácia, ktorú pripravila NASA, zobrazuje vrtuľník Ingenuity, ktorý bol pripevnený k spodnej časti roveru Perseverance.
Foto: SITA/AP

NASA v utorok (23. 3.) odhalila, že na helikoptére je pripevnený kúsok textilu, veľký ako poštová známka, z ich prvého motorového lietadla Wright Flyer. Mušelín zo spodného ľavého krídla lietadla daroval NASA, na jej žiadosť, Carillon Historical Park v Daytone v Ohiu, domovskom meste bratov Wrightovcov. Kurátor Steve Lucht uviedol, že textil letel na Mars s povolením ich pranetere a prasynovca.

Kus dreva a textilu z Wright Flyera letel tiež v roku 1969 na Mesiac v rámci misie Apolla 11 s Neilom Armstrongom a textil z krídla sprevádzal aj Johna Glenna na orbitu pri lete v raketopláne Discovery v roku 1998. Obaja astronauti sú z Ohia.

Takmer dvojkilogramová Ingenuity, ktorá je zatiaľ pripevnená k roveru, sa prvý raz pokúsi vyletieť v mimoriadne riedkom marťanskom vzduchu do výšky troch metrov. V priebehu mesiaca má helikoptéra naplánovaných zhruba päť letov, ktoré by mali byť čoraz vyššie a dlhšie. Helikoptéra by mala vzlietnuť neďaleko miesta pristátia Perseverance v kráteri Jazero. Rover bude sledovať testovacie lety zo vzdialenejšieho miesta a následne odíde ďalej plniť svoju misiu, a teda hľadať dôkazy o predchádzajúcom mikrobiálnom živote a zbierať vzorky hornín.

Vypočujte si zvuk, ktorý zachytáva pohyb rovera Perseverance po Marse:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet