Na hlavný obsah

Nemecko sa pripravuje na tvrdý lockdown. Dúfala som, že sa nám podarí sa mu vyhnúť, hovorí Merkelová

Berlín zaradil Poľsko medzi rizikové krajiny.

Nemecko sa pripravuje na tvrdý lockdown. Dúfala som, že sa nám podarí sa mu vyhnúť, hovorí Merkelová
Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: TASR/AP

Nemecko nesmie váhať zaviesť výnimočné opatrenia a vrátiť sa k tvrdému lockdownu, ak to bude nutné, vyhlásila kancelárka Angela Merkelová po zasadaní federálnej vlády a vlád nemeckých spolkových krajín v piatok (19. 3.). Nemecká vláda sa zaoberala pomalým tempom vakcinačného programu proti koronavírusu.  Informovala o tom agentúra DPA.

Zástupcovia federálnej vlády i spolkových krajín súhlasili s návrhom zaviesť tvrdý lockdown v prípade, že sedemdňová miera incidencie narastie na viac než 100 nových prípadov na 100 000 obyvateľov.

„Dúfala som, že sa nám podarí vyhnúť sa zatiahnutiu tejto záchrannej brzdy, ale keď sa pozriem na vývoj za posledných zopár dní, tak to nebude možné.“

angela merkelová, nemecká kancelárka

Nemecko zaznamenalo tretiu vlnu pandémie, pričom v krajine sa rýchlo šíri nákazlivejšia britská mutácia vírusu. Niektoré spolkové krajiny už zaviedli tvrdšie obmedzenia, zatiaľ čo iné zastavili uvoľňovanie opatrení. Podľa Inštitútu Roberta Kocha (RKI) sedemdňová miera incidencie vystúpila vo štvrtok (18. 3.) na hodnotu 95.6. „Bohužiaľ, budeme musieť použiť núdzovú brzdu,“ dodala Merkelová.

RKI zaradil Poľsko a ďalšie krajiny medzi vysoko rizikové pre narastajúci počet prípadov koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA. Od nedele (21. 3.) tak ľudia prichádzajúci do spolkovej republiky cez poľskú hranicu budú musieť mať negatívny test.

RKI klasifikuje ako vysoko rizikové krajiny tie, kde zaznamenali viac než 200 prípadov na 100 000 obyvateľov za obdobie siedmich dní. V Poľsku v piatok za 24 hodín pribudlo 25 998 nových prípadov. Okrem Poľska RKI zaradil do rovnakej kategórie aj Bulharsko, Cyprus, Kuvajt, Paraguaj a Uruguaj. Naopak, cestovné obmedzenia sa zmiernili pre Veľkú Britániu a Írsko, píše DPA.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet