Na hlavný obsah

Očkovanie aj v lekárňach. Taliani chcú zrýchliť vakcináciu

Tamojšie lekárne sa podieľajú aj na testovaní.

Očkovanie aj v lekárňach. Taliani chcú zrýchliť vakcináciu
Očkovanie proti koronavírusu v Taliansku. Foto: SITA/AP

Taliansko plánuje od konca apríla očkovať proti koronavírusu aj v lekárňach. Príslušnú dohodu so zväzom lekárnikov a regiónmi podpísal taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza. Informovala o tom v utorok (30. 3.) agentúra APA.

V lekárňach sa budú môcť dať zaočkovať len ľudia, ktorí nemajú nijaké zdravotné problémy. Za každú podanú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dostanú lekárne šesť eur.

„Celoplošná očkovacia kampaň je kľúčom, ako ukončiť tieto ťažké časy. S očkovaním v lekárňach podnikneme ďalší dôležitý krok, ako urýchliť kampaň,“ zdôraznil Speranza. Aktuálne je v Taliansku podľa rezortu zdravotníctva zriadených približne 1 990 očkovacích miest.

Francesco Figliuolo, komisár talianskej vlády poverený protikoronavírusovou očkovacou kampaňou, potvrdil, že do Veľkonočného pondelka (5. 4.) prídu do krajiny zhruba tri milióny dávok vakcín. Dodal, že dôležité je v čo najkratšom čase zaočkovať čo najviac ľudí. Každý región má však vlastné pravidlá očkovacej stratégie.

Talianske lekárne sa podieľajú aj na testovaní obyvateľstva. Na rýchlotesty je možné vopred si zarezervovať termín a odobratie vzorky sa následne koná v stanoch či kontajneroch umiestnených pri lekárňach.

Taliansko dosiaľ očkuje vakcínami od spoločností Pfizer/Biontech, Moderna a AstraZeneca a podľa mediálnych správ má od 16. apríla do krajiny začať dovážať svoje očkovacie látky i firma Johnson & Johnson. V druhom štvrťroku 2021 majú do Talianska doručiť viac ako 50 miliónov dávok a v treťom vyše 80 miliónov dávok. Na jeseň by sa mala spustiť výroba talianskej vakcíny ReiThera.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet