Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Olympijský oheň je už na ceste do Tokia, štafeta odštartovala vo Fukušime

Letné olympijské hry sa majú začať koncom júla.

Olympijský oheň je už na ceste do Tokia, štafeta odštartovala vo Fukušime
Zapaľovanie olmypijskej pochodne v Japonsku sa uskutočnilo podľa plánu 24. marca. Nezastavila ho ani pandémia koronavírusu. Foto: SITA/AP

V japonskej Fukušime odštartovala vo štvrtok (25. 3.) štafeta s olympijskou pochodňou hier v Tokiu.

Ceremoniál sa uskutočnil bez divákov a púť pochodne po krajine budú sprevádzať aj ďalšie prísne bezpečnostné opatrenia. Štafeta sa začala v J-Village, čo je futbalový tréningový komplex neďaleko jadrovej elektrárne Fukušima, kde sa pred desiatimi rokmi stala najhoršia jadrová havária v histórii Japonska. Olympijský oheň bude krajinou putovať 121 dní a jeho cesta vyvrcholí 23. júla na otváracom ceremoniáli hier v Tokiu, ktoré posunuli o rok pre pandémiu koronavírusu.

„Tento malý plameň nikdy nestratil vieru a čakal na tento deň ako čerešňový kvet, aby rozkvitol. Je to lúč svetla na konci temnoty,“ uviedla prezidentka organizačného výboru OH 2020 Seiko Hašimotová.

Olypmpijský oheň má Japoncom vrátiť nadšenie pre olympiádu

Tradičný beh s pochodňou odštartovala futbalistka Azusa Iwašimizuová, ktorá bola pri zisku titulu majsteriek sveta v roku 2011. Pochodeň zavíta počas nasledujúcich štyroch mesiacov do 47 prefektúr krajiny, ktorými ju prevedie približne desaťtisíc bežcov. Organizátori upozornili fanúšikov, aby dodržiavali odstupy a zdržali sa hlasného povzbudzovania. V prípade, že by sa začali nekontrolovateľne zhromažďovať, môže prísť k zmene trasy, či dokonca predčasnému ukončeniu štafety.

Štafeta je veľká skúška pre japonských organizátorov. Ich cieľom je oživiť v domácich radosť z podujatia. V tieni pandémie sa totiž verejná mienka otočila a väčšina Japoncov je proti konaniu olympiády, ktorú presne pred rokom preložili pre koronavírus. Až 80 % ľudí navrhuje jej ďalšie odloženie, či dokonca úplne zrušenie. Verejnosť má strach, že by podujatie mohlo prispieť k šíreniu koronavírusu v krajine, v ktorej sa stále nezačalo s rozsiahlou vakcináciou verejnosti. Informovala agentúra AFP.

V Japonsku zomrelo na COVID-19 už približne deväťtisíc ľudí. Olympijské hry privedú do krajiny 15 400 športovcov a tisíce rozhodcov, funkcionárov, čestných hostí a novinárov. Organizátori len minulú sobotu (20. 3.) oznámili, že zahraniční fanúšikova nebudú mať na podujatie prístup, rovnako ako väčšina dobrovoľníkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport