Na hlavný obsah

Počet čiernych okresov sa od 29. marca opäť zníži, bude ich 14

Červených okresov bude viac.

Od pondelka 29. marca bude v najvyššom (štvrtom) stupni varovania, a teda v čiernej farbe, štrnásť slovenských okresov. Pôjde o zlepšenie oproti aktuálnemu týždňu, počas ktorého je 20 okresov v čiernom. V tejto farbe bude naďalej celá krajina v rámci celonárodného limitu. Oznámil to v utorok (23. 3.) minister financií dočasne poverený vedením rezortu zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) s tým, že epidemická situácia sa na Slovensku zlepšuje.

V rámci regionálnej charakteristiky pribudnú v covidovom automate bordové okresy (tretí stupeň varovania), bude ich dohromady 58. Červených okresov (druhý stupeň varovania) bude od 29. marca na mape sedem.

Covidový automat ku 29. 3. 2021. FOTO: MZ SR

Aktuálne platné opatrenia v súvislosti s covidovým automatom:

 • Do zamestnania môžu chodiť iba tí, ktorí nemôžu vykonávať prácu z domu. Okrem negatívneho testu na COVID-19 je potrebné aj potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce.
 • V čiernych a bordových okresoch platí test 7 dní, v červených 14 dní.
 • Zamestnanci škôl a školských zariadení potrebujú najviac sedemdňový test i potvrdenie od zamestnávateľa bez ohľadu na zaradenie okresu.
 • Žiaci materských škôl, prvého stupňa základných škôl alebo špeciálnej školy a školského zariadenia nepotrebujú v škole negatívny test, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti, a to nie starší ako sedem dní.
 • Žiaci a poslucháči od druhého stupňa základných škôl potrebujú do školy a školského zariadenia negatívny test nie starší ako 7 dní. Okrem toho sa preukazuje negatívnym testom aj jeden zákonný zástupca.
 • Pobyt v prírode a individuálny šport je možný len v rámci okresu. V prípade hlavného mesta sa za okres považuje územie celého Bratislavského samosprávneho kraja, Košice sú brané ako jeden okres.
 • V červených a bordových okresoch na cestu do prírody nie je potrebný test.
 • V čiernych okresoch sa na cestu do prírody vyžaduje negatívny výsledok testu. Na účel pobytu v prírode ho v čiernych okresoch nepotrebujú okrem nižšie spomenutých výnimiek ani deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov, ŤZP osoby na vozíčku, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a so závažnou poruchou autistického spektra.
 • Naďalej platí, že návštevy iných domácností sú zakázané. Výnimkou je len starostlivosť o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na takú starostlivosť odkázaný. Viac na webe ministerstva vnútra.

Moje odložené články

  Viac

  Najčítanejšie

  Nové v rubrike Slovensko