Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Počet potravinových púští môže na Slovensku rásť, varujú obchodníci

Pribúda miest, kde si ľudia nedokážu nakúpiť potraviny.

Počet potravinových púští môže na Slovensku rásť, varujú obchodníci
Drobní obchodníci s potravinami, ktorí pôsobia najmä na dedinách, majú starosti. Foto: TASR

Nedostupnosť potravín v malých obciach môže prehĺbiť regionálne rozdiely na Slovensku. Na utorkovej (30. 3.) tlačovej konferencii to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Branislav Tréger. Slovensko má v súčasnosti 102 potravinových púští. Tými sú malé obce, ktoré nemajú žiadnu prevádzku, v ktorej je možný nákup potravín. ZMOS vníma situáciu ako vážny problém, ktorý je potrebné začať riešiť zo strany štátu.

Viceprezidenta Zväzu obchodu SR Pavol Konštiak sa domnieva, že pri súčasnom nastavení systému hrozí, že počet potravinových púští v krajine bude ešte rásť. Podľa predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory Emila Macha sa bez dotácií zo strany štátu situácia nevyrieši. Malé kamenné predajne či pojazdné obchody by boli v malých obciach stratové. Ak by im ale štát poskytol dotáciu, podnikateľom by sa oplatilo prevádzkovať malý obchod v obciach aj napriek stratám. Uviedol, že dotačný systém by bolo možné financovať z troch zdrojov – fondov Európskej únie, Plánu obnovy a odolnosti SR a štátneho rozpočtu.

„ZMOS bude zároveň s ďalšími partnermi informovať Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o tom, že odchádzame z pracovnej skupiny, ktorá síce vznikla, ale nemá žiaden obsah, nemá žiaden zmysel a nemala žiaden výsledok za viac ako za rok,“ povedal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

O stretnutie za účelom riešenia situácie bude ZMOS žiadať vicepremiérku Veroniku Remišovú (Za ľudí) a predsedu Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Jaroslava Karahutu (Sme rodina).

Inšpirácia v Česku

Tréger dodal, že často platí, že čím menšia je obec, tým väčší kataster obsluhuje. Často sa tak stáva, že samotná obec má síce niekoľko stoviek obyvateľov, obsluhuje však niekoľko tisíc turistov.

ZMOS sa domnieva, že schémy štátnych pomocí nie je nutné nanovo vymýšľať, stačí využiť rovnaký model dotačných schém potravinových predajní, aký funguje v Českej či Poľskej republike. Kaliňák dodal, že v Českej republike štát v priemere dotuje jednu predajňu sumou 50 až 70 000 českých korún ročne. Dotačná schéma pre potravinové predajne by preto podľa ZMOS-u nemusela štát vyjsť na veľa peňazí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika