Na hlavný obsah

Policajti pokutovali muža bez domova. Porušil zákaz vychádzania

Postup policajnej hliadky preveria.

Policajti pokutovali muža bez domova. Porušil zákaz vychádzania
Na snímke je blok na pokutu, ktorý dostal muž bez domova. Foto: facebook: OZ Vagus

Muž bez domova podľa policajnej hliadky porušil zákaz vychádzania. Policajti mu preto v sobotu (13. 3.) v centre Bratislavy uložila pokutu vo výške 100 eur. Hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff v utorok (16. 3.) pre agentúru TASR potvrdil, že postup policajnej hliadky preveria.

„Tento človek bol políciou zastavený na ulici náhodne, aby sa legitimoval. Políciu pred pokutou nezastavila ani informácia, že človek nemá domov. Pán mal na sebe respirátor a pri sebe potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19,“ uviedlo občianske združenie Vagus, ktoré na problém upozornilo. Policajti muža zastavili na Grösslingovej ulici a zistili, že sa pohybuje na verejnosti bez toho, aby vedel zdôvodniť niektorú z výnimiek z aktuálne platného zákazu vychádzania. „Z tohto dôvodu bola mužovi uložená bloková pokuta vo výške 100 eur. Osoba s pokutou a jej výškou súhlasila, čo potvrdila podpisom na príslušnom tlačive,“ spresnil Szeiff. Muž žije v Bratislave už niekoľko rokov, no trvalý pobyt má evidovaný v Slovenskej Ľupči, formálne tak porušil zákaz vychádzania mimo okres.

Pre ľudí bez domova žiadajú výnimku

Vagus, ktorý sa v Bratislave venuje pomoci ľuďom bez domova, upozornil, že takéto osoby reálne nemajú možnosť dodržiavať zákaz vychádzania a sociálne služby nie sú schopné pokryť potreby viac ako 23 000 z nich na Slovensku. Nemajú tak kde tráviť čas počas lockdownu. „Pokutovanie týchto ľudí spôsobí jediné – prehlbovanie ich krízy a navyšovanie dlhu, ktorý nie sú schopní splácať,“ zdôraznilo občianske združenie. Dodalo, že len v Bratislave žije na ulici mnoho ľudí pôvodom z iných regiónov, ktorí nemajú možnosť vrátiť sa naspäť.

Združenie sa na sociálnej sieti snažilo osloviť viaceré verejné inštitúcie a požiadalo ich o okamžité riešenie „tejto neospravedlniteľnej situácie“. Požaduje vypracovanie usmernenia, ktoré vylúči ľudí bez domova z ukladania pokút za nedodržiavanie zákazu vychádzania a zároveň zabezpečí odpustenie už uložených pokút. „Rovnako žiadame o zaradenie cesty do alebo zo sociálnej služby medzi výnimky zo zákazu vychádzania,“ uviedol Vagus.

Štát by sa mal týmto problémom zaoberať, myslí si ombudsmanka

Poslankyňa Národnej rady SR a predsedníčka parlamentného výboru pre sociálne veci Jana Žitňanská (Za ľudí) na sociálnej sieti reagovala slovami „toto je neuveriteľné“. V utorok informovala, že sa v súvislosti s prijatím spomínanej výnimky obrátila na ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Zároveň sa poďakovala občianskemu združeniu za jeho prácu.

„Trestanie za nedodržiavanie opatrení nie je v tomto prípade účinným a zmysluplným riešením, naopak, cestou je zabezpečenie prevencie, pomoci a podpory zo strany štátu,“ uviedli pre agentúru TASR z Kancelárie verejnej ochrankyne práv. Štát je podľa ombudsmanky povinný zaoberať sa situáciou ľudí bez domova a zabezpečiť im možnosti, ako sa prispôsobiť opatreniam proti šíreniu ochorenia COVID-19. Verejná ochrankyňa práv upozorňovala na komplexnosť situácie ľudí bez domova ešte na jeseň 2020, keď sa listom obrátila na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Pohyb osôb bez domova sa v žiadnom prípade neobmedzuje, majú dostatok času a priestoru na to, aby si v uvedenom čase zabezpečili základné životné potreby a majú priestor na presun s cieľom prenocovania,“ skonštatovala hovorkyňa ministerstva práce Michaela Slivková Kirňaková. Rezort podotýka, že ustanovenia zákonov platia pre všetkých občanov SR rovnako a každý je povinný opatrenia a zákony dodržiavať. Dodal, že v spolupráci s ostatnými orgánmi ústrednej štátnej správy riešil problematiku ľudí bez domova pri príprave uznesenia vlády SR z 28. februára.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko