Na hlavný obsah

Šikuta, Žilinka a Karas: Premrhať príležitosť na kvalitnú reformu súdov pocíti hlavne občan

Najvyšší predstavitelia justície sa zhodli v spoločnom vyhlásení.

Šikuta, Žilinka a Karas: Premrhať príležitosť na kvalitnú reformu súdov pocíti hlavne občan
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Predseda Najvyššieho súdu (NS) Ján Šikuta, generálny prokurátor Maroš Žilinka, ako aj predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas považujú za mimoriadne dôležité, aby si ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) sadla s odborníkmi z justičného prostredia za rokovací stôl. „Máme jedinečnú príležitosť urobiť kvalitnú reformu súdnej mapy a jej premrhanie by pocítil v prvom rade občan,“ píšu v spoločnom vyhlásení.

Všetky tri inštitúcie sa v súvislosti s reformou zapojili do pripomienkového konania obsiahlymi pripomienkami zásadného charakteru, na ktoré očakávajú odpovede v rámci rozporového konania.

Zhodli sa na to, že jednoznačnou ambíciou novej súdnej mapy by malo byť zabezpečiť rýchlosť a plynulosť poskytovania spravodlivosti na všetkých inštanciách, pri zachovaní jej racionálnej fyzickej dostupnosti občanovi. Pri aktuálnom zadefinovaní reformy a jej nastaveniach majú však výrazné obavy, či sa tento cieľ naplní.

Reformu súdnej mapy považujú za masívnu a príliš širokú na taký časový harmonogram, aký bol momentálne zvolený. „Jej dobrá realizácia v časových rámcoch tak, ako je nastavená, sa javí ako nereálna,“ uviedli.

Plne budú podporovať zmeny, ktoré systém efektívne vylepšia, a na ich realizácii budú aktívne participovať. Ako poznamenali, ich postoj nie je vyjadrením neochoty podieľať sa na tomto projekte, ale vyjadrením obavy z jeho neúspechu, keďže podľa nich nie je dostatočne pripravený, premyslený a vydiskutovaný.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko