Na hlavný obsah

Smrť 38-ročnej učiteľky nesúvisela s očkovaním, ukázala pitva

Nastala na podklade viacerých chorobných zmien.

Smrť 38-ročnej učiteľky nesúvisela s očkovaním, ukázala pitva
Balenia s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Foto: TASR/AP

Úmrtie 38-ročnej pacientky, ktorá zomrela v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach, nesúviselo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 vakcínou AstraZeneca. Po pitve to vo štvrtok (18. 3.) skonštatoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

„Po vyhodnotení predchorobia, relatívne dlhšieho obdobia po očkovaní a záverov vykonanej pitvy úrad konštatuje, že úmrtie nemožno dávať do súvisu s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Nastalo na podklade viacerých chorobných zmien, ktorých pôvod vznikol ešte pred samotným očkovaním,“ informoval po pitve ÚDZS.

O úmrtí 38-ročnej učiteľky Antónie informovala RTVS v piatkovej (12. 3.) reportáži s tým, že priama súvislosť s očkovacou látkou nebola potvrdená a príčinu určí až pitva.

ŠÚKL odporúča pokračovať v očkovaní AstraZenecou

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v stredu (17. 3.) počas mimoriadneho zasadnutia parlamentného zdravotníckeho výboru potvrdil svoje odporučenie pokračovať v očkovaní vakcínou AstraZeneca. Zároveň lekárom odporúča urobiť s pacientom dotazník. „Ten má pomôcť lekárovi rozhodnúť sa, či pacienta vylúčiť z očkovania s AstraZenecou a odporučiť mu počkať na inú,“ opísala riaditeľka ŠÚKL Zuzana Baťová. Ústav aktuálne eviduje 978 nežiaducich účinkov po očkovaní AstraZenecou, z toho 18 bolo závažných. Ide napríklad o kŕče, horúčku, únavu či stratu vedomia.

Baťová pripomenula, že štáty, ktoré pozastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca alebo jej niektorými šaržami, tak urobili výlučne z preventívnych dôvodov. Dodala, že priamy súvis medzi očkovaním a výskytom krvných zrazenín sa doteraz nepreukázal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko