Na hlavný obsah

Štát by mal sektoru cestnej prepravy prispieť na výpadky tržieb 100 miliónov eur

Chce pomôcť zmierniť dopady pandémie.

Štát by mal sektoru cestnej prepravy prispieť na výpadky tržieb 100 miliónov eur
Ilustračná snímka Foto: TASR/koláž RTVS

Štát by mal ešte tento rok finančne vypomôcť sektoru cestnej dopravy, ktorý v dôsledku pandémie koronavírusu a prijatých protiepidemických opatrení trpí výpadkami tržieb. Vyplýva to z návrhu zákona z dielne ministerstva dopravy, ktorý v stredu (17. 3.) schválila vláda s pripomienkami.

„Mnohé dotknuté subjekty v oblasti cestnej dopravy sú v existenčných problémoch a čoskoro sa môžu dostať do platobnej neschopnosti, ktorá sa prenáša aj na ich zamestnancov, resp. dodávateľov, čo by mohlo prispieť k narušeniu hospodárskej a sociálnej funkcie štátu,“ zdôvodnilo ministerstvo predloženie návrhu. Rezort tak chce novou legislatívou prispieť k zmierneniu strát výpadkov tržieb prevádzkovateľov taxislužieb, pravidelnej i nepravidelnej autobusovej dopravy, ale aj autoškôl či školiacich stredísk a nákladnej cestnej dopravy.

Podľa návrhu zákona by mala podpora pre segment cestnej dopravy dosiahnuť v tomto roku 100 miliónov eur. Vládny kabinet v záujme skorej pomoci spomínaným subjektom súhlasil, aby ho parlament prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. V prípade jeho schválenia v parlamente nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.

Keďže počas pandémie sa nedali vykonávať vodičské kurzy v autoškolách, účastníci kurzu nemohli ukončiť vodičský kurz do 12 mesiacov. Legislatívnou úpravou sa zabezpečí, aby lehota na trvanie vodičského kurzu počas krízovej situácie neplynula. Podobne pri kurzoch základnej kvalifikácie a v kurzoch pravidelného výcviku sa zavedie možnosť absolvovať predpísaný počet vyučovacích hodín výučby teórie v rozsahu 100 percent za dodržania určitých podmienok a zaručiť plynulý výcvik vodičov profesionálov v oblasti pravidelnej osobnej dopravy a nákladnej cestnej dopravy.

Zákon z dielne rezortu dopravy reaguje aj na sťažnosti autobusových dopravcov, ktorí prevádzkujú medzinárodné autobusové linky. Tie museli pozastaviť viaceré spoje, či už z dôvodu malého vyťaženia, alebo nezáujmu cestujúcich. Aktuálna legislatívna úprava zabezpečí, aby bolo možné medzinárodnú linku, resp. linky pozastaviť a následne, na žiadosť dopravcu pozastavenú linku alebo linky opäť obnoviť. Novelou zákona o premávke vozidiel v cestnej premávke sa predlžujú niektoré zákonné lehoty ako pomoc pre podnikateľské subjekty počas krízovej situácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika