Na hlavný obsah

Suezský prieplav už nie je zablokovaný. Uviaznutú loď z veľkej časti vyslobodili

Týždeň blokovala jednu z najrušnejších námorných trás.

Suezský prieplav už nie je zablokovaný. Uviaznutú loď z veľkej časti vyslobodili
Navigačné plavidlo sa plaví pred nákladnou loďou Ever Green (vzadu), ktorá uviazla na plytčine v Suezskom prieplave pri egyptskom meste Suez. Foto: TASR/AP

Obrovskú kontajnerovú loď Ever Given, ktorá od utorka (23. 3.) blokovala Suezský prieplav, sa v pondelok (29. 3.) ráno podarilo otočiť už na 80 % „správnym smerom“. Oznámila to spoločnosť spravujúca Suezský prieplav (SCA), informovala agentúra AFP.

„Plavidlo sa podarilo otočiť na 80 % správnym smerom – posunulo sa na vzdialenosť 102 metrov od brehu,“ povedal vo vyhlásení šéf SCA Osama Rabie. Pôvodne bolo len štyri metre od brehu.

Loď dlhá približne 400 a široká 60 metrov bola od 23. marca priečne zakliesnená v Suezskom prieplave a blokovala premávku v oboch smeroch na jednej z najrušnejších námorných trás na svete. Na jej vyslobodenie čakali desiatky lodí na oboch koncoch prieplavu i tých, ktoré už uviazli v systéme kanálov.

Loď s výtlakom 224 000 ton prevádzkuje taiwanská spoločnosť Evergreen Marine. Majiteľom lode je však japonská lodná spoločnosť Shoei Kisen KK.

https://twitter.com/evanchill/status/1376379027393482761

Suezský prieplav s dĺžkou 193 kilometrov spája Stredozemné a Červené more a predstavuje najkratšiu lodnú trasu medzi Európu a Áziou. Táto rušná dopravná tepna patrí popri cestovnom ruchu a remitanciách medzi kľúčové zdroje príjmov pre egyptskú ekonomiku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet