Na hlavný obsah

V Suezskom prieplave uviazla loď, Egypt sa ju snaží odtiahnuť

Spôsobila zápchu vo svetovej námornej doprave.

V Suezskom prieplave uviazla loď, Egypt sa ju snaží odtiahnuť
Loď, ktorá uviazla v Suezskom prieplave, patrí medzi najväčšie kontajnerové lode na svete vôbec. Foto: SITA/AP

Egyptský úrad spravujúci Suezský prieplav v stredu (24. 3.) oznámil, že pracuje na odtiahnutí obrovskej nákladnej kontajnerovej lode Ever Given, ktorá narazila na plytčinu a zablokovala najrušnejšie obchodné trasy na svete. Píše o tom tlačová agentúra AFP.

Šéf úradu admirál Usáma Rabíja vo vyhlásení uviedol, že „záchranné jednotky a vlečné lode sa naďalej snažia“ vyslobodiť plavidlo Ever Given. Dodal, že historické úseky Suezského prieplavu už otvárajú, aby sa zmiernila zápcha v námornej doprave spôsobená blokovaním loďou Ever Given.

Fotografie zverejnené spomínaným úradom zachytávali bagre, ako vykopávajú zem z brehu prieplavu – vyzerali ako maličké zariadenia, pretože sa nad nimi týčil obrovský trup lode dlhý 400 metrov.

Podľa agentúry AP sa nákladná kontajnerová loď Ever Given, patriaca k najväčším na svete, v utorok (23. 3.) otočila nabok priečne cez vodný kanál a zablokovala všetku dopravu v egyptskom Suezskom prieplave. Hrozilo, že sa naruší celosvetový systém lodnej dopravy, ktorý má už aj tak problémy spôsobené pandémiou koronavírusu.

Na satelitnej snímke vidno loď, ktorá uviazla a zablokovala tak Suezský prieplav. Foto: SITA/AP
Foto: SITA/AP

Suezský prieplav je neobyčajne významný pre námornú dopravu, pretože umožňuje lodiam preplávať zo Stredozemného do Červeného mora, a naopak, bez oboplávania Afriky.

Kontajnerová loď Ever Given, plaviaca sa pod vlajkou Panamy, ktorá preváža tovar medzi Áziou a Európou, zostala v utorok zaseknutá v úzkom, umelo vytvorenom kanáli oddeľujúcom kontinentálnu Afriku od Sinajského polostrova.

Za nehodu zrejme môže silný vietor

Zatiaľ nie je presne známe, čo spôsobilo vybočenie lode. Celosvetová spoločnosť lodnej dopravy a logistiky GAC uviedla, že loď Ever Given postihol „celkový výpadok, keď sa plavila smerom na sever“.

Evergreen Marine, veľká lodná spoločnosť so sídlom na Taiwane, ktorá má plavidlo v prevádzke, vo vyhlásení pre AP napísala, že loď Ever Given zdolal silný vietor, keď vošla z Červeného mora do Suezského prieplavu, ale žiadne jej kontajnery sa nepotopili.

Aj nemenovaný egyptský predstaviteľ pripísal nehodu silnému vetru v oblasti. Egyptskí meteorológovia informovali, že oblasť postihli v utorok silný vietor a piesková búrka – vietor mal v nárazoch rýchlosť 50 kilometrov za hodinu.

Uviaznutá loď spôsobila zápchu vo svetovej námornej doprave.

Celá posádka je v poriadku, žiadny jej člen nie je nezvestný. Nie sú hlásené zranenia ani znečistenie životného prostredia, uviedla firma Bernhard Schulte Shipmanagement.

Podľa skorších satelitných záberov uviaznutá loď blokovala Suezský prieplav tak, že jej predok sa dotýkal východnej steny prieplavu a zadná časť lode západnej steny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet