Na hlavný obsah

„Vymeníme Slovensko za Krym.“ Vandali v Charkove posprejovali slovenský konzulát

Ide o reakciu na premiérov výrok o Zakarpatskej Ukrajine.

„Vymeníme Slovensko za Krym.“ Vandali v Charkove posprejovali slovenský konzulát
Na snímke nápis na budove slovenského konzulátu v Charkove. Foto: sq.com.ua

Neznáme osoby posprejovali priečelie slovenského honorárneho konzulátu v ukrajinskom meste Charkov. Informovala o tom v piatok (5. 3.) regionálna webová stránka Status Quo (sq.com.ua). Na budove sa objavil nápis „Vymeníme Slovensko za Krym“, odkazujúci na výrok slovenského premiéra Igora Matoviča (OĽANO) o výmene Zakarpatskej Ukrajiny za ruskú vakcínu Sputnik V, ktorý na Ukrajine vyvolal pobúrenie. Záber zachytávajúci graffiti zverejnili na sociálnej sieti Telegram.

Incident ukazuje, že slová v zahraničnej politike majú naozaj väčšiu váhu, ako v tej vnútornej, a musíme vážiť, ako ich používame, uviedol v reakcii naň slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Rusko zabralo územie Krymského polostrova vo februári 2014 a nasledujúci mesiac ho po spornom referende, ktoré Ukrajina ani Západ neuznali, pričlenilo k svojmu územiu. Matovič v utorkovej (2. 3.) relácii Rádia Expres na otázku, čo sľúbil Ruskej federácii za nákup vakcíny Sputnik V, so žartom odvetil: „Zakarpatskú Ukrajinu.“ K tomu následne dodal: „Nič som nesľuboval… len som sa snažil zabezpečiť vakcínu.“

Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny si v stredu (3. 3.) v súvislosti s Matovičovým vyjadrením predvolalo chargé d’affaires Slovenskej republiky na Ukrajine Matúša Korbu, aby mu tlmočilo protest. Žiadalo tiež od slovenského premiéra oficiálne ospravedlnenie.

Slovenský premiér sa za svoj výrok o Zakarpatskej Ukrajine vo štvrtok (4. 5.) ospravedlnil a uznal, že išlo o nevhodnú reakciu. „Postoj Slovenska k územnej celistvosti Ukrajiny bol vždy veľmi jasný. Dodržiavanie medzinárodného práva je nevyhnutné. Ospravedlňujem sa všetkým Ukrajincom za svoju nevhodnú reakciu, ktorá mohla podkopať ich spravodlivé úsilie,“ uviedol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko