Na hlavný obsah

Zelený pas pre cestovanie v rámci EÚ bude platný len pre schválené vakcíny

EÚ zatiaľ schválila štyri očkovacie látky.

Zelený pas pre cestovanie v rámci EÚ bude platný len pre schválené vakcíny
Na snímke očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR

Digitálny „zelený pas“, ktorého návrh Európska komisia (EK) predstaví 17. marca, bude platný len v prípade očkovacích látok schválených Európskou agentúrou pre lieky (EMA). Informoval o tom v piatok (12. 3.) spravodajský server Euronews s odvolaním sa na zdroj z prostredia EÚ.

EÚ zatiaľ na núdzové použitie schválila očkovacie látky spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Na očkovanie poskytnuté neschválenými spoločnosťami sa nebudú vzťahovať nástroje EÚ v oblasti záruk a kontroly kvality.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders podľa zdroja uviedol, že členské krajiny môžu svojich obyvateľov očkovať aj látkami, ktoré EMA neschválila. Tieto osoby však v tom prípade nedostanú zelený pas, ktorý umožní cestovanie v rámci EÚ.

Zelený pas bude dostupný v digitálnej i papierovej forme. Jeho platnosť by mala byť obmedzená len na obdobie trvania pandémie ochorenia COVID-19, dodal zdroj z prostredia EÚ. Testovanie a karanténne opatrenia budú pokračovať aj potom. Samotné očkovanie preto nebude jednou z podmienok voľného pohybu osôb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet