Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bos takáčovcov Kudlička pôjde za mreže na 25 rokov

Najvyšší súd jeho odvolanie zamietol.

Bos takáčovcov Kudlička pôjde za mreže na 25 rokov
Na snímke policajti eskortujú obvineného Ľubomíra Kudličku zo skupiny tzv. takáčovcov do pojednávacej miestnostni Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici 4. novembra 2019. Foto: TASR

Najvyšší súd (NS) SR v stredu (14. 4.) zamietol odvolanie Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov. Obžalovaného odsúdil minulý rok v novembri Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, na 25 rokov odňatia slobody za objednávku vraždy Romana Krajčiho v roku 2006.

Trest si Kudlička, alias Kudla, odpyká v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Verdikt je právoplatný a nie je možné sa voči nemu odvolať. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Michal Šúrek uvítal rozhodnutie NS SR. „Tak ako som aj skonštatoval už pri minuloročnom rozhodnutí ŠTS, považujem prvostupňový rozsudok za zákonný a správny,“ povedal médiám prokurátor.

Dôkazy v kauze boli jednoznačné a k usvedčeniu obžalovaného prispela istou mierou aj spolupráca odsúdených osôb s orgánmi činnými v trestnom konaní. V prípade išlo podľa jeho slov o rozsiahle dokazovanie.

Trest si odpyká v ústave s maximálnym stupňom stráženia

ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, Kudličku 6. novembra 2020 odsúdil na 25 rokov väzenia. Trest by si mal odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia.

ŠTS ho uznal za vinného z objednávky vraždy Romana Krajčiho z roku 2006. Podnikateľa rozstrieľalo vražedné komando sátorovcov na čele s bosom Ľudovítom Sátorom a odsúdeným viacnásobným vrahom Zsoltom Nagyom alias Čontym. Zasiahnuť ho malo 15 rán. Motívom vraždy mali byť skrížené podnikateľské záujmy týkajúce sa lyžiarskeho strediska Malinô Brdo s obžalovaným, ktorý mal za objednávku vraždy zaplatiť tri milióny korún.

Vinu odmieta

„Som nevinný a skutok som nespáchal. Prvostupňový súd bol predpojatý, keďže som bol od začiatku označovaný za bosa skupiny takáčovcov,“ povedal v stredu vo svojej záverečnej reči Kudlička. Skutok podľa vlastných slov nespáchal, pretože poškodený zastrelený podnikateľ bol jeho spojencom.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90. rokov 20. storočia. Neskôr začali pôsobiť i na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci sa stal bosom skupiny Kudlaa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko