Bratislava pripravuje v tomto roku v boji proti komárom niekoľko noviniek. Prípravky na ich likvidáciu budú pracovníci okrem pozemných postrekov aplikovať aj letecky pomocou dronov, čím chce mesto likvidovať liahniská komárov v ťažko dostupných lokalitách. Liahniská budú okrem mestských odborníkov monitorovať aj dobrovoľníci a dobrovoľníčky. Informovalo o tom oddelenie komunikácie hlavného mesta.
Bratislava od roku 2019 počet komárov reguluje biologickým larvicídom BTI, ktorý je možné používať aj v lokalitách s vyšším stupňom ochrany, kde nie je možné aplikovať chemické postreky. Tento rok bude môcť hlavné mesto aplikovať BTI pomocou dronov aj zo vzduchu a v prípade zaplavenia území priľahlých k vodnému toku aj pomocou helikoptéry z Rakúska.
Tím piatich mestských odborníkov, ktorý vykonával monitoring liahnísk, posilní aj zhruba 200 zaškolených dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí budú vzorky zaznamenávať prostredníctvom aplikácie. Mesto monitoring rozšíri aj o CO2 lapače, ktoré budú sledovať výskyt dospelých komárov.
Monitoring liahnísk sa začal už vo februári, pravidelný prebieha od prvého marcového dňa, spolu vykonali takmer 2 500 monitoringov, pričom doteraz žiadny z nich nezaznamenal problematické premnoženie komárov.
Bratislava upozorňuje, že aj súkromné záhrady a plochy ostávajú významnými liahniskami, kde však mesto nemôže zasahovať. S mestskými časťami pracuje na systéme, ktorý by umožnil likvidáciu komárov aj v týchto priestoroch.
Mesto spúšťa webstránku www.lovcikomarov.sk, kde bude signalizovať vhodnosť podmienok liahnutia a tiež informovať o zásahoch. Na stránke môžu tiež obyvatelia vyznačiť lokalitu, kde si všimli larvy komárov. Pracovníci po zhodnotení lokality rozhodnú o prípadnom zásahu.