Na hlavný obsah

Brazília je ohniskom pandémie, prezident Bolsonaro odmieta sprísnenie opatrení

Prezident ignoruje výzvy odborníkov.

Brazília je ohniskom pandémie, prezident Bolsonaro odmieta sprísnenie opatrení
Demonštrant drží transparenty s nápismi v portugalčine "Očkovanie zachraňuje životy (dole)" a "Bolsonaro genocída" počas protestu proti brazílskemu prezidentovi Jairovi Bolsonarovi. Foto: TASR/AP

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v stredu (7. 4.) znova vylúčil zavedenie prísnych obmedzení proti koronavírusu. Odborníci z úradu verejného zdravotníctva Fiocruz pritom varovali, že na spomalenie silnejúcej nákazy je „absolútne nutný“ príkaz, aby sa ľudia zdržiavali doma, inak hrozí aj „kolaps zdravotného systému v krajine“. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

„Budeme hľadať náhradné riešenia,“ povedal podľa spravodajského portálu G1 Bolsonaro počas návštevy v meste Chapecó na juhu krajiny. „Nezavedieme politiku zatvárania ľudí doma, zastavenia ekonomiky, lockdownu. Nepošleme armádu do ulíc, aby nútila Brazílčanov zdržiavať sa doma,“ dodal.

Krajne pravicový politik Bolsonaro od začiatku zľahčuje vážnosť pandémie koronavírusu, je proti rúškam, očkovacím látkam a celoštátnemu lockdownu, pričom poukazuje na ekonomické následky takéhoto prístupu. Tie by boli podľa prezidenta horšie než samotný koronavírus.

Bolsonaro znovu navrhol ako riešenie takzvané „covidové súpravy“, teda balíčky liečiv pre ľudí, kde by sa nachádzal liek proti malárii hydroxychlorochín a prípravok proti parazitom ivermektín. Podľa prezidenta sú účinné proti koronavírusu, hoci zistenia v štúdiách ukázali opak.

Brazília je jednou z krajín sveta najhoršie postihnutých pandémiou. Je dokonca súčasným ohniskom pandémie: nemocnice sú preplnené a na cintorínoch musia pochovávať 24 hodín denne. Obsadenosť jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) je v „kritickom bode“ v 24 z 27 brazílskych štátov, varoval úrad Fiocruz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet