Na hlavný obsah

Bude referendum? Petičný výbor odovzdá prezidentke viac ako 600 000 podpisov

Výbor zverejnil podpisové hárky začiatkom februára.

Bude referendum? Petičný výbor odovzdá prezidentke viac ako 600 000 podpisov
Detail krabice s podpísanými petičnými hárkami za referendum o predčasných voľbách. Foto: SITA

Viac ako 600 000 podpisov za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách odovzdá petičný výbor do podateľne Prezidentského paláca v pondelok (3. 5.), informoval predseda petičného výboru Ervín Erdélyi. „Ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska, keď sa takéto množstvo podpisov podarilo vyzbierať za jedenásť týždňov. A to aj napriek prísnym protipandemickým opatreniam,“ uviedol.

Výbor pripomenul, že prezidentka SR Zuzana Čaputová by mala vyhlásiť referendum do 30 dní od odovzdania podpisov. Na vyhlásenie referenda treba aspoň 350 000 podpisov od občanov. Ak by sa hlava štátu pre referendovú otázku obrátila na Ústavný súd SR, ten by mal rozhodnúť do 60 dní. Referendum by sa malo konať najneskôr do 90 dní od vyhlásenia rozhodnutia.

Petičný výbor zverejnil podpisové hárky v rámci referendovej iniciatívy začiatkom februára. Petíciu iniciovali opozičný Smer-SD a mimoparlamentný Hlas-SD, pridala sa k nim aj neparlamentná SNS. Strany deklarujú, že má ísť o apolitické občianske referendum. Iniciatívu podporila aj Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR.

Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady SR tak, aby sa parlamentné voľby vykonali do 180 dní odo dňa vyhlásenia výsledkov referenda.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko