Na hlavný obsah

Ďalší úspech NASA. Jej prístroj vyrobil na Marse päť gramov kyslíka

Astronautovi by to stačilo na desať minút dýchania.

Ďalší úspech NASA. Jej prístroj vyrobil na Marse päť gramov kyslíka
Na ilustračnej snímke amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) je zobrazený vrtuľník Ingenuity na planéte Mars, v pozadí robotické vozidlo Perseverance. Foto: TASR/AP/NASA

Misia robotického vozidla Perseverance na Marse si pripísala ďalšie prvenstvo, keď premenou oxidu uhličitého z tamojšej riedkej atmosféry získala dýchateľný kyslík. Je to prvý raz, čo vyrobili kyslík na inej planéte, oznámil v stredu (21. 4.) americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Informácie priniesli agentúry DPA a AFP.

Experimentálny prístroj MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) veľkosti autobatérie, uložený v pravej prednej časti robotického vozidla, vyrobil pri prvom použití päť gramov kyslíka. Toto množstvo by postačovalo astronautovi vykonávajúcemu bežné činnosti zhruba na desať minút dýchania.

„Je to rozhodujúci prvý krok pri premene oxidu uhličitého na kyslík na Marse,“ uviedol šéf riaditeľstva NASA pre vesmírne technológie Jim Reuter.

Technologická demonštrácia sa uskutočnila v utorok (20. 4.) a vedci dúfajú, že budúce verzie prístroja MOXIE by mohli uľahčiť vesmírne misie s posádkami. Okrem výroby kyslíka na dýchanie pre astronautov by totiž vďaka takémuto procesu nepotrebovali prepravovať obrovské množstvá kyslíka na pohon raketových motorov pre cestu späť na Zem. Vedci teraz vykonajú ďalšie testy prístroja MOXIE a pokúsia sa zvýšiť jeho produkciu, keďže je navrhnutý na výrobu len desiatich gramov kyslíka za hodinu.

Výroba kyslíka z atmosféry Marsu, ktorú z vyše 95 % tvorí oxid uhličitý, by mohla byť reálnejšou možnosťou než jeho získavanie ťažbou ľadu spod povrchu planéty a následnou elektrolýzou, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet