Na hlavný obsah

Európska pomoc Balkánu: Brusel pošle do Albánska či Bosny a Hercegoviny státisíce vakcín

Akcia prebehne od mája do augusta.

Európska pomoc Balkánu: Brusel pošle do Albánska či Bosny a Hercegoviny státisíce vakcín
Na snímke Sarajevo, hlavné mesto Bosny a Hercegoviny. Foto: TASR/AP

Európska únia posiela 651 000 dávok protikoronavírusových vakcín do balkánskych krajín, ktoré nie sú členmi EÚ. „Toto je len prvý krok a ďalšia pomoc bude nasledovať,“ oznámil rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg. V utorok (20. 4.) ho citovala tlačová agentúra DPA. Túto akciu, ktorá bude prebiehať od mája do augusta, koordinuje v mene EÚ práve Rakúsko.

Na začiatku sú pre susedov Únie vyčlenené dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a nebude to mať nepriaznivý vplyv na rýchlosť očkovania v EÚ, dodal rakúsky minister. Vakcíny rozdistribuujú podľa potreby, nie na základe počtu obyvateľov. To znamená, že Albánsko, Bosna a Hercegovina a Severné Macedónsko, kde zatiaľ zaočkovali len veľmi málo ľudí, dostanú takmer 500 000 dávok. Zvyšok pôjde do Kosova, Čiernej Hory a Srbska.

Pomoc je predovšetkým určená zdravotníkom a opatrovateľom, ale o tom, ako budú rozdelené dávky, rozhodnú samotné štáty. Bosna zažila protesty pre pomalé dodávky očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19.

Spomedzi tejto skupiny krajín potrebuje pomoc najmenej Srbsko a prostredníctvom programu EÚ dostane okolo 36 000 dávok. V krajine už masívne očkujú ruskou a čínskou vakcínou a aspoň jednu dávku dostalo 26 percent srbských obyvateľov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet