Na hlavný obsah

Gamalejov inštitút odmietol tvrdenia z Brazílie na adresu Sputnika V

Autori vakcíny o nich hovoria, že nemajú vedecký základ.

Gamalejov inštitút odmietol tvrdenia z Brazílie na adresu Sputnika V
Na snímke ruská vakcína Sputnik V. Foto: TASR/AP

Gamalejov vedecko-výskumný inštitút epidemiológie a mikrobiológie v Moskve, ktorý vyvinul vakcínu Sputnik V, odmietol tvrdenia brazílskeho regulátora Anvisa o vakcíne s tým, že nemajú vedecký základ, informovala agentúra Interfax.

Vo vyhlásení zverejnenom v stredu (28. 4.) na webe inštitútu sa uvádza, že vedecký tím preskúmal technické problémy, na ktoré upozornili členovia predstavenstva Anvisy počas zasadnutia 26. apríla. Dospel pritom k záveru, že uvedené tvrdenia nemajú vedecký základ a neexistuje dôvod, aby sa nimi zaoberala vedecká komunita a medzinárodné regulačné orgány.

Vo vyhlásení tiež konštatuje, že rozhodnutie brazílskeho regulačného orgánu odložiť schválenie Sputniku V „má, žiaľ, politický charakter“.

Podľa Brazílie je problémom adenovírus

Jedno z tvrdení brazílskeho úradu sa týkalo zistenia, že bunky, ktoré sa používajú na kultiváciu adenovírusu vo vakcíne, umožňujú, aby sa adenovírus (nadmerne) replikoval.

Brazílsky úrad vyslovil obavy, že ak by sa takáto vakcína použila, mohlo by to viesť k zdravotným komplikáciám a v krajnom prípade až k smrti. Platí to najmä pre ľudí s oslabeným imunitným systémom a respiračnými ochoreniami.

Gamalejov inštitút však tvrdí, že „v žiadnej vyrobenej šarži vakcíny Sputnik V sa nenašli žiadne reprodukovateľné adenovírusy“ a existujúce kontroly zabezpečujú, aby sa vo vakcíne také vírusy nenachádzali.ň

Sputnik je bezpečný, tvrdia ruskí vedci

Inštitút dodal, že kvalita a bezpečnosť vakcíny je navyše zabezpečená štvorstupňovou technológiou čistenia. „Pri výrobe vakcíny Sputnik V sa používajú iba nereplikujúce sa adenovírusové vektory E1 a E3, ktoré sú pre ľudské telo neškodné,“ ubezpečil ruský inštitút.

Tím brazílskeho úradu Anvisa v Moskve mal podľa inštitútu plný prístup ku všetkej potrebnej dokumentácii, ako aj k miestam výskumu a výroby vakcíny Sputnik V. Ruskí vedci zároveň pripomínajú, že počas používania vakcíny Sputnik V pri očkovaní neboli „na rozdiel od iných vakcín zaznamenané prípady trombóz venóznych splavov v mozgu“.

Gamalejov inštitút vo svojom vyhlásení uistil, že tím Sputnik V bude pokračovať v spolupráci s federálnou vládou Brazílie, jednotlivými štátmi brazílskej federácie, ako aj s „brazílskym partnerom Uniao Química, ktorý je pripravený na spustenie výroby vakcíny Sputnik V“ vo veľkom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet