Na hlavný obsah

Japonsko sa rozhodlo vypustiť ochladzovaciu vodu reaktorov z Fukušimy do mora

Rybári sa boja, že zákazníci prestanú kupovať ryby z tejto oblasti.

Japonsko sa rozhodlo vypustiť ochladzovaciu vodu reaktorov z Fukušimy do mora
Na archívnej snímke z 22. novembra 2016 letecký pohľad na jadrovú elektráreň vo Fukušime. Foto: TASR/AP

Japonská vláda sa v utorok (13. 4.) rozhodla, že začne do dvoch rokov vypúšťať do mora viac ako milión ton kontaminovanej vody z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú pred desiatimi rokmi zničilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami. Podľa zahraničných médií to oznámil premiér Jošihide Suga. Úrady došli k záveru, že krok nebude mať negatívne dopady na životné prostredie. S tým však nesúhlasia niektoré mimovládne organizácie, susedné krajiny, či miestni rybári.

Utorkové rozhodnutie japonskej vlády je vyústením niekoľkoročnej diskusie o tom, čo urobiť s veľkým množstvom vody, ktorá bola použitá pre ochladzovanie jadrových reaktorov elektrárne zničených prírodnou katastrofou. Voda je aktuálne uložená v nádržiach v areáli elektrárne, ktorých kapacita však bude naplnená na jeseň roku 2022, uviedla nedávno spoločnosť Tokyo Electric Power (TEPCO), ktorá zariadenie riadi. Postupné vypúšťanie vody do oceánu bude trvať zrejme desiatky rokov.

Japonci túto vodu čistia pomocou filtračného systému, ktorý z nej odstraňuje väčšinu nebezpečného materiálu okrem trícia – izotopu vodíka, ktorý sa ťažko separuje a je považovaný za relatívne neškodný. Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pri návšteve elektrárne vlani vo februári vyhlásil, že vypúšťanie kontaminovanej vody do mora zodpovedá celosvetovým štandardom a je to bežný spôsob, akým jadrové elektrárne s vodou nakladajú.

Greenpeace hovorí o viacerých škodlivých prvkoch

Niektoré mimovládne ekologické organizácie na čele s Greenpeace však tvrdia, že voda z Fukušimy obsahuje aj ďalšie prvky, ktoré sú zdraviu škodlivé, a o ktorých výskyte japonská vláda mlčí.

S plánom vlády taktiež dlhodobo nesúhlasia miestni obyvatelia a rybári, ktorí sa boja, že zákazníci prestanú kupovať ryby ulovené v tamojšej oblasti. Dosahov na životné prostredie sa obáva aj Južná Kórea, ktorá už teraz zakazuje dovoz morských plodov z vôd pri Fukušime. Soul v reakcii na oznámenie Japonska uviedol, že zvýši vlastné merania rádioaktivity v oblasti. „Bolo by to náročné prijať, ak by sa Japonsko rozhodlo vypustiť kontaminovanú vodu bez dostatočných konzultácií,“ uviedla juhokórejská vláda. Svoje obavy vyjadril takisto Taiwan, ako aj Čína, ktorá japonský krok označila za „extrémne nezodpovedný“.

Rozhodnutie Tokia, naopak, podporujú Spojené štáty, podľa ktorých Japonsko vykročilo cestou, ktorá sa zhoduje so všetkými globálne prijímanými bezpečnostnými štandardmi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet