Na hlavný obsah

Kresťania v nedeľu slávia pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista

Tešia sa z jeho víťazstva nad smrťou.

Kresťania v nedeľu slávia pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista
Veľkonočná nedeľa - veriaci slávia zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Foto: SITA/AP

Pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista, ktorá je základom kresťanskej viery, slávia v nedeľu (4. 4.) kresťania na Slovensku i vo svete. Veľkonočná nedeľa je vyvrcholením najväčších kresťanských sviatkov cirkevného roka. Tento rok sa sväté omše počas veľkonočného obdobia slávia bez účasti veriacich, dôvodom sú opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Počas slávnostných bohoslužieb sa veriaci spolu s biskupmi a kňazmi radujú z Kristovho víťazstva nad smrťou. Pripomínajú si víťazné zavŕšenie Ježišovej vykupiteľskej úlohy a nádej na večný život, ktorú priniesol ľudstvu.

V gréckokatolíckej cirkvi sa v Nedeľu paschy robia bohoslužby už od skorých ranných hodín, keď sa koná utiereň vzkriesenia s tradičným posvätením jedál.

Pápež František slúžil o deň skôr – na Bielu sobotu – veľkonočnú vigíliu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. FOTO: TASR/AP

Podobné obrady budú aj v chrámoch pravoslávnej cirkvi, ktorá paschu – Veľkú noc, slávi tento rok o týždeň neskôr. Dôvodom je výpočet podľa starobylých kánonov. Stáva sa, že sviatky slávi v rovnakom termíne spolu so západnými kresťanmi. Termín paschy – Veľkej noci, sa vypočítava podľa jarnej rovnodennosti, splnu mesiaca a židovského pesachu.

Slávenie zmŕtvychvstania Ježiša Krista v kresťanských cirkvách pokračuje aj na Veľkonočný pondelok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko