Na hlavný obsah

Kto nahradí Merkelovú? Bavorský premiér potvrdil, že chce byť kancelárom

Nemeckú vládnu CDU/CSU chcú viesť do volieb dvaja kandidáti.

Kto nahradí Merkelovú? Bavorský premiér potvrdil, že chce byť kancelárom
Na snímke uprostred nemecká kancelárka Angela Merkelová a vpravo bavorský premiér Markus Söder. Foto: TASR/AP

Bavorský premiér a zároveň šéf Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Markus Söder chce viesť vládnu konzervatívnu úniu CDU/CSU do volieb ako kandidát na kancelára. Vyhlásil to po nedeľnom (11. 4.) zasadnutí poslaneckej frakcie CDU/CSU.

O post volebného lídra sa uchádza aj premiér Severného Porýnia-Vestfálska a predseda Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet, ktorý o svojom záujme hovoril už v minulosti. Obaja dnes zdôraznili, že dohodu chcú dosiahnuť čo najskôr.

„Obaja sme vhodní a obaja sme pripravení,“ povedal Söder o výbere kancelárskeho kandidáta. „Dnes som oznámil svoju pripravenosť. Ak ma CDU podporí, tak neutekám. Ak ale veľká sestra povie, že to nie je jej želanie, bude to tiež v poriadku. Pre mňa a pre Armina je dôležité, aby rozhodnutie nebolo urobené za každú cenu,“ uviedol Söder. Dodal, že na konci výberu musí stáť kancelársky kandidát, ktorý má najlepšie šance.

V rovnakom duchu sa vyjadril aj Laschet. „Obaja sa o kandidatúru uchádzame a obaja musíme na konci uznať rozhodnutie, aj keď bude iné. Máme k sebe úctu a budeme sa podporovať, „ dodal.

Söder rovnako povedal, že treba mať na pamäti Nemecko, preto chce CDU zostať určujúcou silou. „Náš konkurent v otázke kancelárstva je presne známy, sú to Zelení, “ uviedol. Zelení sú podľa prieskumov po CDU/CSU druhou najsilnejšou stranou a s pomocou sociálnych demokratov SPD a liberálov FDP majú nádej získať kancelársky úrad.

Söder a ani Laschet nechceli špekulovať o tom, kedy padne rozhodnutie, kto úniu povedie do volieb. „Jedno je isté, vec je na stole,“ dodal. Bavorský premiér povedal, že očakáva, že jasno bude „skôr skôr ako neskôr“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet