Na hlavný obsah

Kultúrny semafor umožní v istých okresoch organizáciu podujatí

Kontaktná interaktívna práca s publikom je naďalej zakázaná.

Kultúrny semafor umožní v istých okresoch organizáciu podujatí
Na snímke klavír a hľadisko Opery a Baletu SND. Foto: TASR/AP

Ministri na stredajšom (28. 4.) rokovaní vlády odsúhlasili semafor pre kultúrne podujatia, ktorý nadväzuje na všeobecný covidový automat. Ako vysvetlilo Ministerstvo kultúry (MK) SR v materiáli, v oblasti organizovania hromadných podujatí kultúrneho charakteru sa predpokladá existencia sektorového automatu.

Semafor MK SR podrobnejšie upravuje režim organizovania kultúrnych podujatí, akými sú koncerty či divadelné a audiovizuálne predstavenia. Tiež formuluje podmienky automatického uvoľňovania, a to v závislosti od jednotlivých fáz pandemickej situácie. Tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa však naďalej budú riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

Podľa schváleného semaforu nie sú v čiernej a bordovej fáze povolené žiadne kultúrne podujatia. Tiež nie sú povolené skúšky či zhotovovanie záznamov a online prenos. Od druhého stupňa varovania, teda v červenej fáze, je povolené len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 % s tým, že v exteriéri môže byť najviac 200 a v interiéri 150 ľudí. V tejto fáze sú povolené len podujatia, ktoré nie sú pre deti alebo školské skupiny. Interiérové kiná sú v tomto stupni zatvorené. V ružovej fáze (prvý stupeň varovania) platia tie isté podmienky ako v predchádzajúcej fáze s tým rozdielom, že v exteriéri môže byť najviac 500 a v interiéri 250 ľudí. Návštevníci potrebujú na podujatie PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín.

Interiérové kiná sú otvorené v tmavožltej a svetložltej fáze (prvý a druhý stupeň ostražitosti). Povolené je len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 % s tým, že v exteriéri môže byť maximálne 500 ľudí a v interiéri 250 ľudí. Povolené sú aj kultúrne podujatia zamerané na školopovinných maloletých či školské skupiny. Vo fáze monitoringu môže byť na podujatí najviac tisíc ľudí v exteriéri a 500 v interiéri. V tejto fáze je už povolené aj státie pre obecenstvo.

Vo všetkých fázach platí zákaz kontaktnej interaktívnej práce s publikom. Na podujatí sa môžu ľudia zúčastniť len s prekrytím nosa a úst rúškom alebo respirátorom podľa aktuálne platného nariadenia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko