Na hlavný obsah

Maroko kritizuje Španielsko, ktoré poskytne liečbu vodcovi hnutia za nezávislosť

Líder hnutia Front Polisario má covid.

Marocká vláda v nedeľu 25. apríla slovne odsúdila konanie Španielska, ktoré s cieľom poskytnutia zdravotnej starostlivosti prijalo Ibráhima Gálího, vodcu hnutia bojujúceho za nezávislosť Západnej Sahary od Maroka. Informovala o tom agentúra AP.

Španielske úrady minulý týždeň oznámili, že Gálího hospitalizovali s ochorením COVID-19. Gálí je na čele hnutia Front Polisario, ktoré dlhodobo bojuje za nezávislosť Západnej Sahary od Maroka, píše AP.

Marocké ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo španielskeho veľvyslanca v Maroku Ricarda Díeza-Hochleitnera, aby „poskytol vysvetlenie v súvislosti s postojom španielskej vlády“, píše na svojej webovej stránke denník El Diario.

Španielska ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová Layová v piatok (23. 4.) podľa El Diaria uviedla, že Gálího do Španielska prijali „z výhradne humanitárnych“ dôvodov.

Západná Sahara, rozľahlá púštna oblasť ležiaca na atlantickom pobreží Afriky, je spornou bývalou kolóniou Španielska. Maroko má pod kontrolou 80 percent územia vrátane lokalít na ťažbu fosfátu a lukratívnych oblastí rybolovu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet