Na hlavný obsah

Mikas naznačil, kedy by sa mohli otvoriť reštaurácie aj možný koniec nákupných hodín pre seniorov

Riešiť to budú odborníci aj vláda.

Mikas naznačil, kedy by sa mohli otvoriť reštaurácie aj možný koniec nákupných hodín pre seniorov
Na snímke v popredí hlavný hygienik SR Ján Mikas. Foto: TASR

Ani Veľká noc a zvýšená mobilita nezmenili zlepšujúci sa epidemický trend a Slovensko môže uvažovať nad uvoľňovaním opatrení. V pondelok (19. 4.) to v Rádiu Expres uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

„Zlepšujúci sa trend zaznamenávame niekoľko týždňov aj čo sa týka novodiagnostikovaných prípadov. Klesá počet hospitalizácií aj prípadov na JIS a pľúcnej ventilácii. Klesá aj počet úmrtí,“ pripomenul šéf Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s tým, že na definitívny záver o dosahoch Veľkej noci by počkal ešte niekoľko dní, situácia je ale podľa neho priaznivá.

Na otázku, prečo niektoré prevádzky ostávajú naďalej zatvorené, Mikas odpovedal, že sa nedá otvoriť všetko naraz. „Epidemické riziko by sme zvýšili. Otvárame postupne, aby nám čísla nevyskočili tak, že by sme s tým mali veľké problémy,“ podotkol.

Konzílium odborníkov a vláda by podľa neho mali tento týždeň riešiť otázku potenciálneho otvárania terás i vnútorného sedenia v reštauráciách a gastroprevádzkach. Ak sa situácia výrazne nezhorší a Slovensko sa „prepne“ do červenej fázy, mohli by umožniť ich otvorenie o týždeň či dva za určitých podmienok. Šéf hygienikov hovorí o dvojmetrovom rozostupe stolov či povinnej dezinfekcii. „Uvoľňovaním, ktoré prišlo dnes, sme opäť zvýšili mobilitu. Z odborného hľadiska by bolo potrebné počkať dva týždne na následky uvoľňovania. Chápem ale spoločenskú nervozitu a objednávku či argumenty prevádzkovateľov,“ vyjadril sa Mikas.

Hlavný hygienik diskutoval s konzíliom odborníkov aj o úpravách nákupných hodín pre seniorov. Tí majú naďalej vyhradený nákupný čas od 09.00 h do 11.00 h od pondelka do piatku. „Odborníci vidia veľký zmysel v ich ponechaní, keďže sme pootvárali iné prevádzky. Ak sa bude situácia vyvíjať priaznivo, o dva týždne či mesiac by sme mohli diskutovať o skrátení tohto času na hodinu alebo aj celkovom zrušení,“ priblížil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko