Na hlavný obsah

Mjanmarské veľvyslanectvo v Londýne obsadili osoby lojálne vojenskej junte

Veľvyslanec vyzval Britániu, aby zasiahla.

Mjanmarské veľvyslanectvo v Londýne obsadili osoby lojálne vojenskej junte
Protesty proti prevratu v Mjanmarsku napriek brutálnym zákrokom bezpečnostných síl neutíchajú. Foto: TASR/AP

Na mjanmarskom veľvyslanectve v Londýne sa zabarikádovali osoby lojálne vojenskej junte, ktorá v tejto krajine juhovýchodnej Ázie vo februári prevzala moc. Zároveň bránia tamojšiemu mjanmarskému veľvyslancovi vstúpiť do budovy ambasády. Informovali o tom v noci na štvrtok (8. 4.) agentúry AFP a Reuters.

Podľa denníka The Daily Telegraph mjanmarský veľvyslanec v Londýne Kyaw Zwar Minn uviedol, že „po tom, ako opustil budovu ambasády, tam vtrhli osoby lojálne mjanmarskej vojenskej junte a obsadili ju“. Podľa jeho slov mu potvrdili, že „dostali pokyny od mjanmarskej armády, takže ho dovnútra nevpustia“. Agentúra Reuters s odvolaním sa na štyri nemenované diplomatické zdroje uviedla, že úlohu vedúceho mjanmarskej diplomatickej misie v Londýne prevzal jeho zástupca spoločne s vojenským atašé. Kyaw Zwar Minn zároveň vyzval vládu Spojeného kráľovstva, aby zasiahla.

Ministerstvo zahraničných vecí Spojeného kráľovstva medzitým oznámilo, že „v súvislosti s incidentom zisťuje ďalšie informácie“. Po správach o tomto incidente sa pred mjanmarským veľvyslanectvom londýnskej štvrti Mayfair zhromaždilo niekoľko demonštrantov.

Kyaw Zwar Minn minulý mesiac vyzval na prepustenie zosadenej mjanmarskej de facto premiérky Aun Schan Su Ťij a prezidenta Win Mjina, za čo si od šéfa rezortu diplomacie Dominica Raaba Spojeného kráľovstva vyslúžil pochvalu.

Spojené kráľovstvo zastáva voči mjanamrskej vojenskej junte tvrdý postoj. Spoločne s USA koncom marca v rámci rozšírenia reštriktívnych opatrení voči mjanmarským generálom uvalilo sankcie na konglomerát firiem, ktorý vlastní mjanmarská armáda.

Protesty proti prevratu v Mjanmarsku napriek brutálnym zákrokom bezpečnostných síl neutíchajú. Podľa správ aktivistov si zákroky vyžiadali približne 600 obetí.
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet