Na hlavný obsah

NCZI a Slovensko.Digital zvážia, ako by mal vyzerať zelený certifikát pre Slovákov

Do diskusie plánujú prizvať širokú a odbornú verejnosť.

NCZI a Slovensko.Digital zvážia, ako by mal vyzerať zelený certifikát pre Slovákov
Na snímke pár sa fotí pri jazere v turisticky vyhľadávanej hornorakúskej obci St. Wolfgang. Foto: TASR/AP

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) a odborníci zo Slovensko.Digital chcú nájsť funkčné a technické riešenie tzv. zelených certifikátov pre Slovákov. Ide o bezpečný dokument pre obyvateľov Európskej únie (EÚ), v ktorom sú sprístupnené dáta o občanovi súvisiace s ochorením COVID-19. V stredu (7. 4.) o tom informovala hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

Generálny riaditeľ centra Róbert Suja pripomenul, že zo zákona je NCZI správcom a prevádzkovateľom národného zdravotníckeho informačného systému, a teda garantom zdravotníckych dát. Prostredníctvom platformy Slovensko.Digital chcú osloviť odbornú a širokú verejnosť s cieľom otvorenia diskusie k zeleným certifikátom.

„NCZI chce pozorne sledovať podnety, námety a odporúčania, a aktívne pristupovať k inšpiratívnym výstupom z diskusie. Zároveň zabezpečiť transparentný proces prípravy a realizácie takého očakávaného riešenia v dobe pandémie, akým je zelený certifikát. Na konci by malo byť nielen zvýšenie komfortu ľudí v bežnom živote, ale aj kvalitná infraštruktúra covidových dát,“ povedal.

Zelený certifikát poskytne informácie napríklad o tom, či má daný občan za sebou vakcináciu. Tiež má vypovedať o aktuálnych výsledkoch PCR a antigénových testov alebo o tom, či daná osoba toto ochorenie prekonala. Informácie by boli sprístupnené oprávneným orgánom ako QR kód.

Slovensko.Digital diskusiu s odborníkmi víta

Členské štáty EÚ počas jari pripravujú logistické kroky, aby pri predstavení digitálnej infraštruktúry, ktorú Európska komisia predstaví počas leta, už bolo zabezpečená autentifikácia digitálnych zelených certifikátov na území EÚ, hovorí NCZI. Európske štáty budú mať potom dostatok času na zapracovanie prípadných zmien v národných zdravotníckych systémoch či v legislatíve.

Ján Suchal zo združenia Slovensko.Digital uviedol, že transparentnú a participatívnu iniciatívu národného centra vítajú. „Tešíme sa na odbornú a aktívnu diskusiu NCZI s odbornou verejnosťou a veríme, že každá konštruktívna spätná väzba bude zapracovaná tak, aby prispela k lepšiemu výsledku projektu,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko