Na hlavný obsah

Objekt spozoruje jeden teleskop a sledovať ho bude ďalší z inej krajiny. V Čile spustili test

Ideou je identifikovať objekty, ktoré by mohli byť hrozbou.

Objekt spozoruje jeden teleskop a sledovať ho bude ďalší z inej krajiny. V Čile spustili test
Na snímke ukážka z monitorovania kvality pozorovacích podmienok na hore Cerro Armazones v Čile. Foto: TASR/ESO

V Európskom južnom observatóriu (ESO) v utorok (27. 4.) spustili nový teleskop, ktorý je súčasťou úsilia vytvoriť automatizovanú sieť na pozorovanie asteroidov predstavujúcich potenciálnu hrozbu pre Zem. Päťdesiatšesťcentimetrový teleskop v Observatóriu La Silla v Čile, známom aj ako TBT2, bude pracovať spolu s jeho identickým partnerom Cebreros v Španielsku. Teleskopy budú testovať, či je možné spozorovať rovnaký objekt vo vesmíre jedným zariadením a sledovať ho ďalším.

Testy predchádzajú plánovanej sieti automatizovaných teleskopov, ktorú vyvíjajú ESO a Európska vesmírna agentúra (ESA). Projekt s názvom Flyeye bude monitorovať nočnú oblohu pre rýchlo pohybujúce sa objekty a označí také, ktoré by mohli byť hrozbou, aby ich vedci mohli ďalej skúmať. Prvý teleskop Flyeye by mali podľa plánov nainštalovať na budúci rok na Sicílii.

V roku 2013 neďaleko ruského Čeľabinska dopadol meteorit, ktorý spôsobil stovky zranení v dôsledku odletujúceho skla a triesok. Hoci sú takéto incidenty zriedkavé, vedci tvrdia, že vo vesmíre existuje veľké množstvo takýchto nespozorovaných objektov, ktoré by mohli spôsobiť značné škody, ak by zasiahli obývané oblasti, pripomína agentúra AP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet