Na hlavný obsah

Opozícia v Česku skritizovala Zemanov prejav: Zľahčuje agresiu, spochybňuje vlastnú krajinu

Prezident reagoval na kauzu výbuchov vo Vrběticiach.

Česká opozícia skritizovala nedeľňajší (25. 4.) mimoriadny prejav prezidenta Miloša Zemana, v ktorom sa po ôsmich dňoch mlčania vyjadril k podozreniu, že na výbuchoch muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014 sa podieľali ruskí tajní agenti. Informoval o tom spravodajský server TN.cz.

 Zeman okrem iného povedal, že česká tajná služba nepredložila jasné dôkazy, že ruskí agenti vo Vrběticiach skutočne boli. Podľa vlastných slov berie vážne pôvodnú vyšetrovaciu verziu, podľa ktorej bola za tragédiou nesprávna manipulácia s muníciou, i novú verziu o zodpovednosti ruských spravodajských dôstojníkov.

„Nešlo o prejav pre českých občanov, ale pre Ruskú federáciu. Bagatelizácia, vnášanie pochybností, ohováranie. To všetko šikovne zaobalené. Toto nie je prezident,“ napísala na twitteri predsedníčka strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Fiala: Absurdná situácia

 „Po dlhom čakaní nám prezident Zeman opäť ukázal, že v ťažkých chvíľach nám nutne chýba hlava štátu, ktorá sa postaví na stranu občanov. Môžem si len domýšľať, prečo zľahčuje agresiu Ruskej federácie a prečo otvára brány pre dezinformačné kampane,“ uviedol predseda hnutia STAN Vít Rakušan

Podľa šéfa ODS Petra Fialu prezidentovo vystúpenie nič mimoriadne neprinieslo a Zeman mohol všetko povedať už pred týždňom. „Sme v absurdnej situácii: celá krajina si vydýchla, že sa prezident nepostavil priamo proti záujmom ČR,“ konštatoval.

Kritika od šéfov Pirátov i KDU-ČSL

Predseda Pirátov Ivan Bartoš kritizoval, že v Poslaneckej snemovni i partnerom v EÚ a NATO boli predložené dôkazy a prezident napriek tomu „hovorí v rovine hypotéz a spochybňuje dôveryhodnosť bezpečnostných služieb vlastnej krajiny“.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka poukázal na to, že Zeman „úplne vynechal zásadné udalosti v Británii v roku 2018, ktoré priniesli dôležité momenty aj pre vyšetrovanie okolo Vrbětic“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet