Na hlavný obsah

Poslanci v Česku žiadajú zásadné obmedzenie počtu ruských diplomatov v Prahe

Odsúdili „teroristické útoky ruskej spravodajskej služby.“

Poslanci v Česku žiadajú zásadné obmedzenie počtu ruských diplomatov v Prahe
Na snímke ruskí diplomati s rodinami prichádzajú na letisko Václava Havla. Foto: TASR/AP

Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR v utorok (20. 4.) večer v súvislosti s výbuchmi vo Vrběticiach z roku 2014 prijala uznesenie, v ktorom odsúdila „teroristické útoky špeciálnych jednotiek ruskej vojenskej spravodajskej služby“ v Česku, informoval o tom portál Novinky.cz.

Uznesenie preložil Jan Bartošek z KDU-ČSL a podporili ho poslanci naprieč celým politickým spektrom. Zdržali sa len poslanecké kluby SPD a KSČM a proti boli aj dvaja nezávislí poslanci – Lubomír Volný a Marian Bojko.

Snemovňa v uznesení tiež podporila vyhostenie 18 ruských diplomatov a vyzvala vládu, aby žiadala o podporu EÚ a NATO. Vládu zároveň vyzvala aj k zásadnému obmedzeniu početného zastúpenia na veľvyslanectve Ruska v Prahe. Hlasovaním ale neprešiel návrh, aby bol v Prahe rovnaký počet ruských diplomatov, ako je aktuálne českých v Moskve, uvádzajú Novinky.cz.

Babiš korigoval svoje vyhlásenie

Opozícia v Snemovni tiež skritizovala pondelňajšie (19. 4.) slová premiéra Andreja Babiša, že vo Vrběticiach nešlo o štátny terorizmus, ale o „útok na tovar“ bulharského obchodníka. Samotný Babiš sa v utorok za svoje slová ospravedlnil.

„Použil som slovo tovar, za to sa ospravedlňujem, tak som to nemyslel. Je mi ľúto, že prišli o život naši spoluobčania. Nebolo to vôbec takto myslené. Ja som len interpretoval to, čo nám bolo povedané,“ povedal Babiš v Snemovni. „Samozrejme, že išlo o životy, predovšetkým o životy a bol to odporný a úplne neprijateľný teroristický akt, pri ktorom zomreli dvaja ľudia,“ dodal.

Vyhostenia diplomatov

Česká republika vyhostila v pondelok 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorých identifikovali ako dôstojníkov tajných služieb. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti. Rusko recipročne vyhostilo 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve.

Prvý muničný sklad vo Vrběticiach explodoval 16. októbra 2014 a druhý 3. decembra toho istého roku. Pri prvom výbuchu zomreli dvaja ľudia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet