Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Sagan v dramatickom finiši ovládol prvú etapu pretekov Okolo Romandie

Stále som tu, tešil sa Slovák.

Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval v stredajšej (28. 4.) prvej etape pretekov Okolo Romandie a dosiahol druhé víťazstvo v tejto sezóne. Jazdec stajne Bora Hansgrohe sa presadil v špurte 168,1 km dlhej trate z Aigle do Martigny pred Talianom Sonnym Colbrellim z Teamu Bahrain Victorious. Tretí skončil v rovnakom čase Novozélanďan Patrick Bevin (Israel Start-up Nation).

Peter Sagan sa v celkovej klasifikácii posunul na piate miesto s 12-sekundovým makom na víťaza prológu Austrálčana Rohana Dennisa (Ineos). Sagan skončil v utorkovom prológu na 28. mieste. Na Okolo Romandie dosiahol druhý víťazný vavrín, pri svojom doteraz jedinom štarte na švajčiarskych cestách sa v apríli 2010 presadil rovnako v prvej etape. V tejto sezóne predtým nenašiel premožiteľa 27. marca v 6. etape pretekov Okolo Katalánska. Na konte má spolu 116 víťazstiev v kariére.

„Každé víťazstvo sa počíta, vždy je lepšie ako druhé miesto. Všetci hovoria o tom, že ‚Sagan je späť‘, ale ja som nikdy neodišiel. Stále som tu,“ povedal Sagan po stredajšom triumfe: „Som šťastný, že to dnes moji tímoví kolegovia držali pod kontrolou. Keď bolo do cieľa päť kilometrov, na čele bola Merida-Bahrain. Videl som, že na poslednom kilometri bude protivietor, tak som si vybral Colbrelliho koleso. V takýchto podmienkach bolo lepšie držať sa najprv trochu vzadu. Vedel som, že to bude náročný šprint, no napokon som to zvládol.“

Stredajšia prvá etapa mala na okruhu v okolí Martigny „klasikársky“ profil, o únik dňa sa postarala šestica Filippo Conca (Lotto Soudal), Joel Suter (tím Švajčiarska), Manuele Boaro (Astana Premier Tech), Thymen Arensman (DSM), Rob Power (Qhubeka-Assos) a Alexis Gougeard (AG2R-Citroën). Pelotón im približne 80 km pred cieľom doprial takmer päťminútový náskok.

Z vedúcej skupiny na chvíľu unikol Suter a vybojoval si tak body v boji o vrchársky dres. Pelotón manko postupne sťahoval, na ćele hlavnej skupiny pracovali najmä jazdci Ineosu, no neskôr sa k nim pridal aj Juraj Sagan z Bory. Predposledné stúpanie na Produit zvládol ako prvý Arensman a už pokračoval v úniku sám, ale jeho snaha nemala šancu na úspech ani po výstupe na kopec Chamoson približne 20 km pred cieľovou páskou. Neskôr to ešte skúsili aj Remi Cavagna a Stefan Küng, pridali sa Mattia Cataneo, Sebastien Reichenbach a Damien Howson, no napokon sa podľa očakávania rozhodovalo v špurte už okliešteného pelotónu bez Juraja Sagana i Erika Bašku. V závere pracovala Bora pre Petra Sagana, ktorý po kruhovom objazde vstúpil do 700 m dlhej cieľovej rovinky zo štvrtej pozície. Neskôr sa „zavesil“ za zadné koleso Colbrelliho a vo finiši mu nedal šancu.

Vo štvrtok (29. 4.) je na programe kopcovitá 2. etapa so stredne dlhými stúpaniami z La Neuveville do Saint-Imier, dlhá bude 165,7 km.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport