Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Šéf BioNTechu: Vakcína je účinná aj proti indickej mutácii koronavírusu

Obavy z indickej mutácie narastajú.

Šéf BioNTechu: Vakcína je účinná aj proti indickej mutácii koronavírusu
Zdravotníčka naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu od spoločností Pfizer/BioNTech. Foto: TASR/AP

Riaditeľ a spoluzakladateľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin v stredu (28. 4.) vyjadril presvedčenie, že vakcína proti koronavírusu, ktorú BioNTech vyvinul spolu s americkou farmaceutickou firmou Pfizer, je účinná i proti indickému variantu vírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Indický variant ešte stále testujeme, avšak má rovnaké mutácie, aké sme už testovali a voči ktorým naša vakcína zaberá,“ povedal Šahin s tým, že si je istý jej účinnosťou aj v tomto ohľade.

 Naj snímke riaditeľ a spoluzakladateľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Šahin Foto: TASR/AP
Foto: TASR/APFoto: TASR/AP

India čelí prudkému nárastu prípadov nákazy a úmrtí a narastajú obavy, že tzv. indický variant nového koronavírusu B.1.617 môže viesť k vážnej zdravotnej katastrofe.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v noci na stredu informovala, že indický variant koronavírusu bol zistený vo viac ako 1 200 genómových sekvenciách v najmenej 17 krajinách sveta. WHO však tento variant zatiaľ neklasifikovala ako znepokojujúci – čo by znamenalo, že je nebezpečnejší alebo nákazlivejší než pôvodný vírus -, ale len ako „hodný pozornosti“.

Očkovacia látka od konzorcia Pfizer/BioNTech bola prvou, ktorá na Západe získala autorizáciu regulačných úradov, a odvtedy ju nasadili na použitie v desiatkach krajín na celom svete.

Šahin vzhľadom na proces schvaľovania tejto vakcíny v Číne uviedol, že súhlas na použitie je „veľmi možný v júli“. Dodal, že „sme takmer na konci so všetkými otázkami“.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet