Na hlavný obsah

Šéf PPA je v obrovskom konflikte záujmov, Mičovský by ho mal okamžite odvolať, tvrdí Puci z Hlasu-SD

Agrorezort obvinenia odmieta.

Šéf PPA je v obrovskom konflikte záujmov, Mičovský by ho mal okamžite odvolať, tvrdí Puci z Hlasu-SD
Na snímke generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jaroslav Jánoš. Foto: TASR

Šéf Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Ján Mičovský (OĽANO) by mal okamžite odvolať z funkcie generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Jaroslava Jánoša. Uviedol to na brífingu nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentnej strany Hlas-SD Róbert Puci. Jánoš je podľa neho „v obrovskom konflikte záujmov“.

„Divadlo, ktoré pri výberovom konaní na šéfa PPA predviedol verejnosti a novinárom minister Mičovský za peniaze daňových poplatníkov, je naozaj šokujúce. Aj po treťom výberovom konaní zostáva generálnym riaditeľom PPA Jaroslav Jánoš, ktorý je vo vážnom konflikte záujmov a nespĺňa ani základné kritériá výberového konania,“ priblížil Puci.

Poznamenal, že výkonným riaditeľom PPA sa má stať brat Ľubomíra Bullu, spoluorganizátora farmárskych protestov, Marián Bulla. „Ako vidieť, Ján Mičovský tvrdo presadzuje vo funkciách ‚svojich ľudí‘,“ povedal poslanec.

Dočasné menovanie

Puci pripomenul, že minister Mičovský vymenoval Jaroslava Jánoša do funkcie šéfa PPA bez výberového konania v decembri 2020, podľa vlastných slov na „dva-tri týždne“.

Okrem toho, že Jánoš nespĺňa ani základne profesijné, manažérske či jazykové predpoklady na túto funkciu, je podľa Puciho aj vo vážnom konflikte záujmov. Jeho firma je podľa neho totiž poberateľom poľnohospodárskych podpôr z PPA. Bola tiež pokutovaná za neoprávnené čerpanie dotácií, zavádzala a chcela podporu na 11-násobne väčšiu rozlohu obhospodarovanej pôdy oproti skutočnosti, na čo prišla kontrola PPA.

Puci upozornil, že pokutu 32 000 eur Jánoš pritom stále nezaplatil a hrozí, že z pozície šéfa PPA sa ju bude snažiť zrušiť. Jánošove závažné konflikty záujmov a ovplyvňovanie zamestnancov PPA v prospech prípadov jeho straníkov zo strany Máme toho dosť už podľa Puciho slov opísali aj viaceré médiá.

Obrovský konflikt záujmov

„Minister Ján Mičovský sa dopustil neoprávneného použitia verejných financií. Zákon o PPA totiž nepozná výberové konanie a šéf PPA je priamo menovaný ministrom. Štátny orgán nemôže realizovať veci nad rámec zákona, to môže iba občan. Všetky náklady na ‚tri výberové konania‘ sú nehospodárnym a nezákonným vynakladaním peňazí daňových poplatníkov. Hlas-SD preto podá žiadosť o mimoriadnu kontrolu vo veci Mičovského troch výberových konaní na šéfa PPA na Najvyšší kontrolný úrad SR,“ oznámil Puci.

Mičovský podľa Puciho taktiež klame, že víťazom fingovaného výberového konania bol Marián Bulla. Komisia totiž vybrala dvoch kandidátov s rovnakou prioritou. Zároveň minister nemá právomoc vymenovať výkonného riaditeľa PPA. Toho menuje výhradne generálny riaditeľ PPA, ktorý má právomoci generálneho tajomníka služobného úradu.

„Strana Hlas-SD vyzýva Jána Mičovského, aby okamžite odvolal Jaroslava Jánoša, ktorý je v obrovskom konflikte záujmov z funkcie. Jeho pôsobenie ohrozuje vyplácanie podpôr slovenským poľnohospodárom, ktoré môže Európska komisia už čoskoro pozastaviť,“ dodal Puci.

Agrorezort obvinenia odmieta

Kritika od zoskupenia, ktoré je spoluzodpovedné za aktuálny stav poľnohospodárstva a za kauzy ako napríklad Dobytkár, je absurdná. Uviedol to v reakcii odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Súčasný generálny riaditeľ Jaroslav Jánoš je plne kompetentný viesť a riadiť Pôdohospodársku platobnú agentúru. Má dlhoročné skúsenosti v oblasti poľnohospodárstva, rovnako skúsenosti s manažovaním ľudí – v minulosti riadil viac ako 250 zamestnancov,“ informoval agrorezort. Jeho účasť na farmárskych protestoch podľa MPRV preukazuje jeho občiansku angažovanosť a snahu upozorniť na dlhoročné pretrvávajúce problémy v podobe korupčnej činnosti.

„Bývalé vedenie PPA, proti ktorému protestoval, čelí dnes rozsiahlemu trestnému stíhaniu v kauze Dobytkár. Súčasní najhlasnejší kritici Jaroslava Jánoša sú tými predstaviteľmi politickej garnitúry, počas ktorej sa tieto obludné rozkrádačky v PPA diali,“ priblížil odbor komunikácie. MPRV upozornilo, že znalosť anglického jazyka nie je uvedená ako podmienka na vymenovanie generálneho riaditeľa PPA. „Z druhého kola výberového konania bol vyradený vzhľadom na to, že nespĺňal podmienku anglického jazyka na úrovní B2. Z uvedeného dôvodu sa do tretieho kola výberového konania neprihlásil,“ poznamenal agrorezort.

MPRV doplnilo, že spoločnosť DAFORT Agro s.r.o. dostala od bývalého vedenia PPA pokutu napriek deklaráciám, že je neopodstatnená. Jánoš už dlhodobo nepôsobí v spoločnosti DAFORT Agro s.r.o., svoje pôsobenie ukončil dávno predtým, ako bol vymenovaný za generálneho riaditeľa. Od vymenovania nevykonával žiadne aktivity, ktoré by čo len náznakom mali danú vec ovplyvniť. „Jaroslav Jánoš ako občan, ako aj každá obchodná spoločnosť, má na Slovensku rovnaké práva a povinnosti, ako ktorýkoľvek iný občan alebo spoločnosť a má právo si ich v plnej miere uplatňovať, aj voči PPA. Jaroslav Jánoš nebude vstupovať do konania a ovplyvňovať rozhodnutia kompetentných zložiek PPA proti spoločnosti DAFORT Agro s.r.o.,“ dodalo MPRV SR.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika